طرح بسته بندی آرد و پودر کیک

پودر کیک به فرآورده اي متشكل از مادة اصلي ( آرد غلات) و مواد اختياري شامل: شكر، بيكينگ پودر، طعم دهنده هاي مجاز خوراكي (مانند: پودر كاكائو، پودر قهوه، هل، زعفران، دارچين، زنجبيل) و اسانس هاي مجاز خوراكي، مخمر، پودر تخم مرغ، سبزيها، ميوه ها، مغزهاي خوراكي، فرآورده هاي شيري مانند: شير خشك بدون چربي و پودر آب پنير، بهبود دهنده ها بر پايه اسيد لاكتيك، نمك طعام و پودر مالتو دكسترين گفته مي شود كه در بسته بندي هاي مجاز و مناسب تهيه و عرضه مي گردد و مصرف كننده بايد آن را مطابق دستور سازنده آماده و مصرف نمايد.

ويژگي ها و ارزش غذايي پودر كيك

كيك نوعي شيريني با بافت و نرمي مخصوص است كه مواد اصلي آن را آرد، روغن (به استثناي كيك اسفنجي)، شكر و تخم مرغ تشكيل مي دهد. امروزه براي تهيه يك كيك با طعم دلخواه مي توان با استفاده از پودرهاي كيك نيمه آماده و بهداشتي كه در فروشگاه ها عرضه مي گردند، طبق دستور سازنده، كيك مورد علاقه خود را در منزل تهيه و ميل نمود. بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه كيك ها به دليل مواد تشكيل دهنده آنها حاوي كالري بالا بوده و مصرف بيش از اندازه آنها چاقي و عوارض ناشي از آن را در پي دارد. اين مقاله به اختصار ويژگي ها و تركيبات غذايي پودر كيك نيمه آماده را بيان مي كند

پودر كيك نيمه آماده

محصولي است كه از مواد اصلي شامل آرد گندم، شكر و بيكينگ پودر با يا بدون مواد اختياري تشكيل شده و در بسته بندي هاي مجاز و مناسب براي مصرف خانگي و يا صنايع قنادي تهيه و عرضه مي شود و مصرف كننده بايد آن را طبق دستور سازنده با آب يا شير، تخم مرغ، كره يا روغن نباتي (جامد يا مايع) مخلوط و سپس طبخ نمايد.

پودر كيك نيمه آماده طعم دار همان پودر كيك نيمه آماده است كه در آن از مواد طعم دار و اسانس هاي مجاز خوراكي استفاده شده است.

مواد اولیه مصرفی برای تهیه پودر کیک

مواد اولیه برای فرآیند تولید پودر کیک باید دارای ظاهری بی عیب و روی هم رفته کیفیتی مناسب باشند تا پس از فرآیند محصولی مطلوب بدست آید. تغییرات در خلال فرآیند اجتناب ناپذیر است ولی محصول نهائی باید کیفیت مطابق استاندارد داشته باشد که الزاماٌ با کیفیت مواد خام متفاوت است. یکنواختی در اندازه و درجه بندی از لحاظ اندازه و شرایط فیزیکی ماده اولیه مورد استفاده در تولید یکی از ارکان مهم فرآیند تولید پودر کیک است.

مواد اوليه مصرفي براي توليد پودر كيک شامل آرد، شكر، شير خشک، امولسیفاير، نمک ، بكينگ پودر و ساير افزودني ها و اسانس هاي خوراكي مجاز مي باشد كه هر كدام بر اساس تركيب توليد انتخابي ، تامين و مورد استفاده قرار مي گيرد.
از نظر مقدار مصرف سالیانه مي توان گفت كه ضريب مصرف ثابتي از مواد اوليه در كليه محصولات به كار مي رود كه به شرح ذيل مي باشد:

آرد 40درصد · شكر 20 درصد · شير خشک 30 درصد · امولسیفایر 2 درصد · نمک 5 درصد
بكينگ پودر 2 درصد · افزودني هاي مجاز 1 درصد

آرد گندم
يكي از اجزاي مهم كيك مي باشد كه جز اصلي شكل دهنده به آن استفاده مي شود. چون كيك بايستي داراي بافت متخلخل، حفره هاي ريز با ديواره نازك و حالت اسفنجي باشد، براي ايجاد اين كيفيت نقش اصلي به عهده گلوتن يا پروتئين خاص تشكيل دهنده آرد مي باشد.

مقدار پروتئين آرد نبايد از حد معيني بالاتر باشد زيرا باعث سفت شدن بافت كيك و افزايش مصرف روغن و شكر مي شود. همچنين استفاده از آردهاي خيلي ضعيف و كم پروتئين كيك حاصله بافت مطلوب را به دست نخواهد آورد كه براي رفع اين نقيصه از تخم مرغ استفاده مي شود. آرد گندم هاي قرمز زمستانه با مقدار پروتئين 9-7 % و PH حدود 2/5 مناسب كيك مي باشند.

آرد كيك ( شيريني ) آرد گندمي است كه حد استخراج آرد از دانه در پايين درجه استحصال آن صورت گرفته باشد. و ويژگي هاي آن طبق جدول شماره (1) استاندارد ملي ايران شماره 2554 و جدول پيوست استاندارد ملي ايران شماره 2553 است.
اگر به آرد احتیاج داشتید، حتما موقع خرید به موارد مصرف که پشت بسته‌بندی درج می‌شود دقت کنید. بعضی آردها هم اصطلاحا همه‌کاره‌اند و برای پخت انواع نان و شیرینی به‌درد می‌خورند. اگر هم روی بسته‌بندی آردی چند صفر دیدید، بدانید که تعداد صفرها به درصد سبوس‌گیری اشاره دارد. یعنی هرچه تعداد صفرها بیشتر باشد، سبوس بیشتری از آرد گرفته شده و آرد نرم‌تر و سبک‌تر است. ازاین‌رو آرد سه یا چهار صفر برای مصارف قنادی کاربرد دارد.

شکر
نقش شکر تنها در شیرین کردن کیک نیست بلکه نقش مهم آن ثابت نگهداشتن حباب‌های ایجاد شده در تخم مرغ است. همچنین شکر در ایجاد بو و رنگ پس از پخت، در کیک‌های اسفنجی و کره‌ای نیز نقش دارد شکر باید مطابق استاندارد شماره 69 باشد. بعد از آرد و شکر یکی از مهمترین اجزاء فرمول پودر کیک می باشد که از شكر به منظور شيرين كردن و ترد كردن محصول كيك و توسعه رنگ پوسته كيك استفاده مي شود. شكر درجه كارامليزه شدن خمير كيك را پائين آورده و موجب مي شود كه پوسته كيك در دماي پايين تري رنگ دلخواه را بدست آورد.

شكر رطوبت را در مغز کیک نگه مي دارد كه در نتيجه بياتي را به تأخير مي اندازد. گلوكز و شكر اينورته از نظر وزني نسبت به ساكارز مؤثرتر مي باشند زيرا وزن مولكولي شان كمتر و در نتيجه تأثير استميك (اسمزي) آنها بيشتر مي باشد. افزايش تراکم شكر باعث مي شود كه خمير تمايل بيشتري براي حالت سياليت داشته باشد و هواي كمتري وارد آن شده و تحت اين شرايط خمير به آساني منتقل مي شود.

شكر در محصولات پختني مانند كيك باعث خوش طعمي و خوش رنگي (قهوه اي يا طلايي) مي شود. يكنواختي تخلخل در بافت محصول و در نتيجه تردي محصول را موجب مي گردد. مقدار معين شكر در كيك باعث بهبود الاستيسيته خمير و خاصيت مكانيكي خمير مي گردد. شكرهاي نرم يا پودري شده نسبت به شكرهاي با دانه درشت تر (كريستاله) نياز به Mix يا اختلاط كمتري دارند. بعلاوه در افزایش کیفیت خوراکی , بهبود طعم, روان کردن شبکه گلوتن, نگهداری آب در فرآورده و کمک به پوک کردن بافت محصول نقش مهمی دارد.

شیر خشک
شیر خشک مصرفی باید مطابق استاندارد 1531 باشد . برای بهبود طعم , رنگ, جلای سطح خارجی و بالا بردن ارزش غذایی فرآورده بکار می رود مقدار مناسب آن حدود 5٪ وزن آرد بر مبنای شیر خشک بدون چربی است. شیر خشک را می توان آنرا برای مدت طولانی تری نگهداری کرد و خطر فساد روزانه ی آن وجود ندارد. استفاده از شیر در کیک به منظور دستیابی به اهداف زیر می باشد:

تركيبات مختلف شير بطور كلي روي بافت و طعم محصول تأثير مي گذارد و باعث بهبود آن مي گردد. لاكتوز آن روي رنگ پوسته كيك اثر مطلوب دارد.موجب تقويت پيوند پروتئين به ساير تركيبات فرمول مي گردد و در نتيجه در استحكام بافت مؤثر است. شیر خشک باعث بالا بردن ارزش غذايي در محصول كيك مي گردد.

بیکینگ پودر
(Baking Powder) یک عامل ورآورنده شیمیایی رایج است که برای پف کردن، سبک شدن و کرکی شدن بافت، در بسیاری از کیک‌ها و شیرینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیکینگ پودر شامل یک پودر قلیایی، یک نمک اسیدی و یک نوع نشاسته خنثی است. اجزاء اسیدی و قلیایی ترکیب می‌شوند تا به بیکینگ پودر، خاصیت ور آوردن خمیر بدهند.

در اغلب موارد این پودر برای پف کردن محصولاتی که از خمیرهای شل ساخته می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. خمیرها به اندازه کافی برای نگه داشتن گاز در خودشان برای مدت طولانی قوی نیستند. بنابراین باید به سرعت با عوامل تخمیر کننده مانند جوش شیرین یا بیکینگ پودر واکنش دهند.

نقش بیکینگ پودر در کیک وقتی که مواد اسیدی با مواد بازی ترکیب شوند، معمولا در نتیجه این واکنش گاز تولید می‌شود. برای جلو‌گیری از اینکه این پودر بلافاصله پس از ایجاد شدن واکنش دهد، اسید هم در آن استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود که این پودر تا زمانی که آب به آن اضافه نشود، خود به خود واکنش ندهد. وقتی که رطوبت به بیکینگ پودر می‌رسد، اسید و باز واکنش می‌دهند و گاز دی‌اکسید کربن تولید می‌کنند. وقتی این گاز تولید شود، در خمیر گیر می‌افتد، که همین باعث تورم یا پف کیک می‌گردد.
همانطور که گفته شد، نشاسته خنثی که به بیکینگ پودر اضافه می‌شود، رطوبت محیط را جذب می‌کند. به علاوه از واکنش در طول مدت زمان نگهداری پودر، جلوگیری می‌کند.

نمک طعام
نمک باید مطابق استاندارد 26 باشد. مهمترین کاربرد آن بهبود طعم فرآورده می باشد همچنین موجب تسریع در تشکیل شبکه گلوتن و افزایش دوام آن می گردد. ناخالصی های نمک در رنگ و طعم کیک تاثیر منفی دارد, استفاده از نمک در فرمول کیک باعث افزایش شیرینی و کاهش اثر ترشی ها می شود. از مهمترین مواد افزودنی به نمک میتوان به آنتی اکسیدان اسید آسکوربیک و موادی که مانع جذب رطوبت نمک می شوند مانند نشاسته و کربنات سدیم اشاره کرد.

اسانس
اسانس های مورد استفاده در تولید پودر کیک باید مطابق استاندارد 2274 باشد. برای بهبود عطر و طعم کیک از انواع اسانس مانند پرتغال, نارگیل, وانیل و کاکائو استفاده می گردد. در کیک ساده طعم دهنده وانیل بیشترین کاربرد را دارد دلیل این امر نیز طعم ویژه وانیل و قیمت ارزان آن است, مقدار اسانس در فرمول انواع کیک حدود 5 /. در 1000 است.

امولسیفایر
کار اصلی آنها پایدار کردن دو فاز مایع غیر قابل مخلوط شدن است در بیسکویت سازی از امولسیفایر ها در موارد زیر استفاده می کنند:

الف- کم کردن مقدار چربی فرمول که برای این منظور از دی استیل تارتاریک اسید و استر منو گلیسیرید استفاده می شود.

ب- کم کردن چربی های جامد و امکان استفاده از روغن های مایع بجای آنها که از گلیسرول منو استارت استفاده می شود.

پ- نرم کردن بافت بیسکویت که در این مورد از منو گلیسیرید اتوکسیلیت استفاده می گردد. مواد پوک کننده و تردکننده: انواع مختلفی دارد که پرکاربردترین روش پوک کردن روش شیمیایی است .

الف- روش شیمیایی: در آن از نمک هایی مانند بی کربنات سدیم استفاده می گردد که در اثر حرارت فر باعث تولید گاز کربنیک و پوک شدگی محصول می شود.

ب- روش بیولوژیکی : برای پوک کردن از مخمر ساکرومایسس سروزیه استفاده می گردد که به تولید گاز کربنیک می پردازد.

روش فیزیکی: در این روش از بخار آب و هوا برای پوک کردن استفاده می گردد.

امولسیفایر ها به عنوان ترکیبات فعال سطحی یا سور فکتانت معروف بوده که دارای خواص دوگانه چربی دوستی و آبدوستی می باشند که به همین سبب با افزودن امولسیفایر ها به دو مایع که در حالت عادی غیر اختلاط هستند می توان یک امولسیون تشکیل داد. از انواع مختلف امولسیفایر ها میتوان به مونوگلیسیرید تقطیر شده (DMG )، سدیم استئارویل لاکتیلیک (SSL)، دی استیل تارتاریک استر مونو گیلیسیرید ( DATEM )، پلی گلیسرول استر ( PGE )شاره کرد.

Diacetyl TartaricAcid Esters of Mono‐ and Diglycerides (DATEM) E472 داتم گلوتن گاز دی اکسید کربن حاصل از تخمیر خمیر را درخود حفظ نموده و باعث افزایش حجم خمیر کیک می شود.

تجهيزات مورد نياز براي توليد انواع مخلوط هاي نيمه آماده پودري

تجهيزات جابجايي و آماده سازي مواد اوليه پودري
باسكول يا ترازو
الك
آسياب شكر
دستگاه مخلوط كن
فلزياب
دستگاه پركن
دستگاه بسته بندي اتوماتيك
دستگاه چاپگر يا برچسب زن

دستگاه بسته بندي اتوماتيك انواع آرد و پودر کیک

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت بسته بندی آرد و پودر کیک

۱۵۱۴۴۱۲۴۱۵ کد آیسیک آرد سویا(چربی نگرفته)
۱۵۳۱۳۱۲۳۰۱ کد آیسیک انواع آرد گندم
۱۵۳۱۴۱۲۳۰۲ کد آیسیک آرد سمولینا
۱۵۳۱۴۱۲۳۰۳ کد آیسیک آرد گندم
۱۵۳۱۵۱۲۳۰۴ کد آیسیک آرد نول
۱۵۳۱۵۱۲۳۰۵ کد آیسیک آرد ستاره
۱۵۳۱۵۱۲۳۰۶ کد آیسیک آرد سبوس گرفته از ۷درصد تا ۲۵ درصد
۱۵۳۱۳۱۲۳۰۷ کد آیسیک انواع آرد به جز گندم و حبوبات
۱۵۳۱۴۱۲۳۰۸ کد آیسیک آرد جو
۱۵۳۱۴۱۲۳۰۹ کد آیسیک آرد چاودار
۱۵۳۱۴۱۲۳۱۰ کد آیسیک آرد جو دو سر
۱۵۳۱۴۱۲۳۱۱ کد آیسیک آرد ذرت
۱۵۳۱۴۱۲۳۸۸ کد آیسیک آرد ذرت فرآوری شده (پیش پخته)
۱۵۳۱۴۱۲۳۱۲ کد آیسیک آرد برنج
۱۵۳۱۴۱۲۳۱۳ کد آیسیک آرد سورگوم
۱۵۳۱۴۱۲۳۹۷ کد آیسیک آرد کنجد
۱۵۳۱۴۱۲۳۹۹ کد آیسیک آرد کینوا

کد تعرفه گمرکی انواع آرد گندم : ۱۱۰۱۰۰۰۰

وضعیت واردات و صادرات انواع آرد

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات انواع آرد در کشور به تفکیک سال آمده است .

وضعیت واحد های فعال تولید انواع آرد

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده انواع آرد در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید و بسته بندی انواع آرد و پودر کیک

ظرفیت تولید سالیانه : 600 تن
نرخ برابری دلار : 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 2000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 500 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز :10 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت :900 میلیون تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 250 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 35 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.