طرح تولید استئارات کلسیم (1)

طرح تولید استئارات کلسیم

استئارات کلسیم به فرمول شیمیایی گرد سفید رنگ پفی شکل با مش ۲۵۰ است که از نظر شکل ظاهری بصورت پودر سفید رنگ می باشد و از نظر تقسیم بندی جزء صنایع شیمیایی بوده و بعنوان مواد حد واسط شیمیایی می توان آن را طبقه بندی نمود.

کاربرد استئارات کلسیم

۱. روان ساز
یکی از مهمترین کاربردهای استئارات کلسیم استفاده آن بعنوان روان ساز است که بدلیل خصوصیات مناسب مولکولی آن در برقراری پیوندهای شیمیایی با مولکولهای ماتریس اولیه می باشد . از این رو این ماده مناسب مولکولی آن در برقراری پیوندهای شیمیایی با مولکولهای ماتریس اولیه می باشد . از اینرو این ماده بعنوان روان ساز در تولید PVC تولید پلیمر ABS بکار می رود. برای روان سازی در این پلیمر ها از ترکیبات آلکیل با شاخه های اصلی بلند استفاده می شود. این مواد خصوصیات جریان مذاب را در ترمو پلاستی ک مذکور بهبود می بخشد که استفاده آنرا برای قالبگیری تزریقی مطلوب می سازد. استرهای اسیدهای چرب، آمیده ای اسیدهای چرب و استئارات های فلزی بخصوص استئارات کلسیم بصورت منفرد و یا مخلوط به مقدار ۰.۵ تا ۲% مورد استفاده قرار می گیرند. این ماده در ساخت برخی مواد غذایی (به علت ترکیب شدن مناسب این ماده با پروتئین ها و نشاسته ها ) و همچنین تولید برخی از پلی الفین ها، در صنایع دارویی (تهیه قر ص ها) نیز بکار می رود. حدود ۹.۵ % از سهم بازار جهانی مصرف استئارات کلسیم به این بخش اختصاص دارد.

طرح تولید استئارات کلسیم (2)

۲. عامل جلوگیری کننده انعقاد
اینگونه عوامل سیالیت یک محصول مورد نظر را در حد مطلوب و مناسب نگهداشته و از انعقاد و چسبندگی آن جلوگیری می کند. جلوگیری کننده های انعقاد، ترکیباتی آلی و غیر آ لی هستند که عمدتا در آب نامحلول می باشند. این عوامل ذرات مورد نظر را در یک لایه نازک پوشانده و کاملا احاطه می کنند. با افزایش فاصله بین ذرات چسبندگی بین آنها کاهش پیدا کرده و بعلاوه از جذب الکترو استاتیکی ذرات مجاور با بار مخالف جلوگیری می شود. مهمترین استفاده این عوامل در صنایع غذایی و تولید نم ک ها، ادویه جات، پودرهای مختلف، نوشیدنی ها، سوپ، سس و غیره می باشد. مهمترین عوامل جلوگیری از انعقاد مورد استفاده در صنایع غذایی استئارات کلسیم، استئارات م نیزیم و تایلند یکی از شرکت های تولید کننده Imperial Industrial Chemicals سیلیکات ها می باشد. شرکت برای مصرف بعنوان عامل جلوگیر ی کننده ازاستئارات کلسیم بوده و محصول خود را با کد Ms/001/97 برای مصرف بعنوان عامل جلوگیری کننده از انعقاد مناسب می داند. این کاربرد حدود ۵.۵% از سهم بازار جهانی مصرف استئارات کلسیم را در بر میگیرد.

۳. پایدار کننده
به جرأت می توان گفت که مهمترین کاربرد استئارات کلسیم بعنوان پایدار کننده خصوصا در تولید PVC بوده و اکثر تولید کننده های استئارات کلسیم در تولیدات خود دارای یک گرید مناسب برای PVC هستند. این ماده بر ای PVC دارای خصوصیات بسیار مناسبی است ، بطوریکه علاوه بر عمل کردن بصورت یک پایدار کننده حرارتی، خواص نرم کنندگی نیز به PVC می دهد و می تواند بعنوان یک نرم کننده داخلی در تولید گرانول PVC بکار رود (PVC به تنهایی مقاومت حرارتی کمی داشته و در مقابل حرارت از خود HCl آزاد می کند و برای رفع این نقیصه پایدا ر کننده های حرارتی به PVC اضافه می گردند ).استفاده از استئارات کلسیم بعنوان پایدار کننده برخلاف ترکیبات سرب مشکلات زیست محیطی ایجاد نمی کند و استفاده از آن همراه با پایدار کننده ها با پایه قلع، پایداری PVC را در حین فرایند های مختلف اکستروژن، قالبگیری تزریقی و غیره افزایش می دهد.

۴. پذیرنده اسید یا خنثی کننده اثر کاتالیزور زیگلر- ناتا
یکی از کاربردهای استئارات کلسیم، استفاده آن بعنوان پذیرنده اسید و یا خنثی کننده اثر کاتالیزور زیگلر- ناتا در تولید برخی پلی الفین ها مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن و همچنین تولید پلی استایرن می باشد . این ماده که بیشتر در تولید محصولات ذکر شده توسط فاز گازی مورد استفاده قرار می گیرد، مقدار اسید موجود احتمالی حاصل از فعل و انفعال کاتالیزور زیگلر – ناتا در حین فرایند را خنثی کرده و به خلوص نهایی محصول کمک می کند.

طرح تولید استئارات کلسیم (3)

۵. عامل رها کننده
عوامل رها کننده در صنایع غذایی و همچنین تولید پلاستیک ها بکار می روند . اینگونه ترکیبات مانع از چسبندگی ماده مورد استفاده در فرایند به قالب و جداره های دستگاه شده، کار با آن را ر احت تر می سازند . از جمله مهمترین این دسته از مواد استئارات کلسیم، استئارات منیزیم و سیلیکات منیزیم هستند و بر حسب نوع ماده مورد نظر و مورد مصرف آن با میزان مشخص مورد استفاده قرار می گیرند.

۶. صنایع لاستیک سازی
در صنعت تولید لاستیک و بخصوص در تهیه لاستیک ایزوبوتیل – ایزوپرن (IIR) ( این لاستیک در تولید تیوب بکار می رود) به منظور جلوگیری از تراکم بیش از حد دوغاب پلیمر معمولا از استئارات کلسیم استفاده می گردد. استفاده از این ماده موجب م ی گردد تا در حین فرایند تهیه لاستیک بوتیل هالوژنه شده (بخصوص نوع کلرینه شده)، مخلوط لاستیک دارای پایداری حرارتی مناسبی بوده و تجزیه نگردد . بدین ترتیب ولکانیزاسیون لاستیک بوسیله گوگرد بهتر و سریع تر صورت گرفته و نتیجه مطلوب تری بدست خواهد آمد سهم این کاربرد از بازار مصرف جهانی در حدود ۵.۵% است.

اهمیت استراتژیک کالا

همانطور که ذکر شد، استئارات کلسیم در تولید رنگ ها و رزین ها و نیز محصولات مختلف لاستیکی و پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد . با توجه به اینکه کالای جایگزینی به جز استئارات منیزیم و روی و آن هم در برخی کار بردها، برای آن وجود ندارد . تولید بسیاری از محصولات و قطعات پلاستیکی و لاستیکی مورد استفاده در صنایع مختلف وابسته به آن می باشد و لذا از این جهت دارای اهمیت استراتژیک است.

کشورهای عمده تولیدکننده استئارات کلسیم

استئارات کلسیم در اغلب کشورهای پیشرفته و نیز کشورهای در حال توسعه تولید و مصرف می شود، از جمله تولیدکنندگان عمده این محصول می توان به کشورهای آمریکا، کانادا و کشورهای اروپای غربی (آلمان، فرانسه و…) اشاره نمود.

طرح تولید استئارات کلسیم (4)

قیمت تولید داخلی و جهانی استئارات کلسیم

متوسط قیمت جهانی استئارات کلسیم معادل ۱۳۴۰ دلار بر تن بوده است. بر اساس بررسی های میدانی انجام شده قیمت داخلی استئارات کلسیم در ح ال حاضر در حدود ۱۲۷۰۰ ریال به ازای هر کیلوگرم می باشد.

بررسی تکنولوژی تولید استئارات کلسیم

اصولاً صابون های فلزی با حرارت دادن اسید چرب در مجاورت یک اکسید یا کربنات فلزی ساخته می شود. انتخاب مناسب ترین روش جهت تولید یک ماده و روش های کنترل کیفیت محصولات و برآوردهای فنی در ارتباط با تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده در خط تولید و میزان تولید و نحوه تأمین، عوامل مهمی است که در قیمت و نحوه فروش و بازار محصول نقش مؤثری دارد. براساس نتایج بررسی های انجام شده در تولید استئارات کلسیم تنها یک روش وجود دارد و آن واکنش
اسید استئاریک و اکسید کلسیم در مجاورت حرارت می باشد.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید استئارات کلسیم

۱. استئارات کلسیم : ۲۴۱۱۵۱۲۷۷۹

وضعیت واردات و صادرات استئارات کلسیم

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات استئارات کلسیم در کشور به تفکیک سال آمده است .

طرح تولید استئارات کلسیم (5)

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)