طرح تولید ترموس و يخدان (1)

طرح تولید ترموس و يخدان

كه معنی فارسی آن قمقمه است. محفظه یا ظرف عایق حرارت بوده و وسیله ای است (thermos) ترموس كه عمدتا برای حمل مایعات گرم (چای، آب جوش و …) استفاده می شود. ترموس دارای یك دیواره شیشه ای است و سرپوشی از چوب پنبه دارد كه درپوش بر روی آن قرار می گیرد.

یخدان

ظرفی است كه با توجه به ساختمان آن تا اندازه ای عایق حرارت است و می تواند در انواع مختلف از نظر نوع مواد اولیه و یا شكل و ظاهر آن ساخته شود. دارا بودن لایه های عایق حرارتی كاربرد آن را در حمل و نقل مایعات یا جامدات طططعمدتا سرد ممكن می سازد. هر چند گاهی اوقات از آن در انواع فشاری برای مایعات گرم نیز استفاده می شود. ولی به دلیل جنس مواد بكار رونده (مواد پلاستیك) ترجیحا برای مایعات و جامدات سرد باید استفاده شود. با توجه به تعریف یخدان، اهم آنچه كه باید مد نظر سازنده قرار گیرد دقت در بكارگیری موادی است كه عایق بندی حرارتی نسبتا مناسب در حیطه كاربردی مربوطه داشته باشند. علاوه بر آن محصول تولیدی از آنجا كه عمدتا در مسافرتها و كاربردهای مشابه استفاده می شود باید از نظر وزنی نیز سبك بوده و قابلیت حمل و نقل مناسبی داشته باشد. مواد بكار رونده در ساخت علاوه بر مورد فوق باید از عدم تركیب با مواد حمل شونده و یا تغییر شكل دادن در اثر حرارت و یا برودت مورد تایید باشند.

انواع یخدان

1. یخدان یك لایه
این یخدان شامل تنها یك لایه مواد پلاستیك است. در مواردیكه این یخدان با شیر فشاری و برای مایعات سرد) بعضی اوقات مایعات گرم ( بكار برود، جنس آن را از پلی اتیلن انتخاب می كنند و در مواردیكه برای حمل جامدات مثل یخ كاربرد داشته باشد ماده اولیه آن را علاوه بر پلی اتیلن می توانند از پلی استایرن نیز انتخاب كنند. یخدان های ساخته شده از پلی استایرن را اصطلاحا یخدان های یونولیتی می نامند كه البته شكننده تر از نوع اول می باشند.

طرح تولید ترموس و يخدان (2)

2. یخدان های دولایه
این یخدان ها در دو نوع شیر فشاری دار و نوع بدون شیرفشاری ساخته می شوند. دو لایه پلی اتیلن در دو طرف لایه عایق ) پلی استایرن) قرار می گیرند. بدین ترتیب هم عایق بندی مناسب وجود دارد و هم شكنندگی یخدان به دلیل پلی اتیلن كمتر خواهد بود.

3. یخدان های با روكش فلزی
هر یك از یخدان های نام برده شده در بالا را می توان با یك روكش فلزی كه از صفحات آهن سیاه شكل گرفته و رنگ شده می باشد، روكش داد. بدین ترتیب هر چند وزن و قیمت یخدان بیشتر خواهد شد ولی هم از نظر ظاهری و شكیل بودن نمای بیرونی یخدان و هم از نظر مقاومت آن در مقابل ضربات خارجی مزیت دیگری برای آن خواهد بود. در مواردی می توان بنا به ضرورت و یا سفارش، یخدان را مجهز به موتور خنك كننده نمود كه در این صورت تعریف یخدان در مورد آن صدق نمی كند و محصول تولید شده در گروه وسایل خانگی می برد مثل یخچال یا فریزر قرار می گیرد.

موارد كاربرد ترموس و يخدان

انواع یخدان و ترموس محصول نهایی بوده و جنبه مصرفی دارند. موارد متداول آن مصارف خانگی و مسافرتی است و برای حمل و نقل مواد غذایی و خوراكی، آب و یخ بكار می روند.

اهمیت استراتژیك كالا

گرچه اهمیت ترموس و یخدان به دلیل كاربرد منحصر بفرد آن بر همگان واضح است ولی به لحاظ سادگی روشهای تولید و عدم نیاز به دانش فنی تولید در حال حاضر این محصولات بعنوان یک کالای حیاتی و استراتژیك شناخته نمی شوند.

كشورهای عمده تولید كننده ترموس و يخدان

ترموس و یخدان جزء كالاهای مصرفی بوده و بدون هیچگونه تغییری توسط مصرف كنندگان استفاده می شوند. در ضمن فرآیند تولید این محصولات پیچیده نبوده و بسیار آسان می باشد و همچنین این محصولات را می توان در جنس، ظرفیت، رنگ و … متنوع تولید كرد و اغلب تولیدكنندگان محصولات خود را با توجه به نیاز بازار تولید می كنند. به همین دلیل تجار تمایلی به واردات این محصول نداشته و كلا تبادلات جهانی آن از رونق چندانی برخوردار نیست.

طرح تولید ترموس و يخدان (3)

قیمت تولید داخلی و جهانی ترموس و يخدان

قیمت داخلی
قیمت انواع یخدان و ترموس با توجه به نوع یك لایه، دو لایه، روكش فلزی، حجم و … متفاوت می باشد. 150000 ریال با توجه به تحقیقات میدانی انجام شده قیمت این محصولات بطور متوسط 65٠٠٠٠ می باشد.

قیمت جهانی
با توجه به اینكه یخدان انواع متنوعی از نظر جنس، ظرفیت، رنگ، حجم و … دارا بوده و تولیدكنندگان بر حسب تقاضای بازار محصولات خود را تولید می كنند بنابراین ارائه قیمت دقیق برای این محصولات امكان پذیر نمی باشد.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید ترموس و يخدان

1. انواع کلمن و فلاسک و قمقمه : 3699312378
2. انواع قمقمه : 3699412425

وضعیت واحد های فعال تولید ترموس و يخدان

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده ترموس و يخدان در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید ترموس و يخدان (5)

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

ط