طرح تولید خوراک دام از پساب كارخانجات الكل سازي (1)

طرح تولید خوراک دام از پساب کارخانجات الکل سازی

تغذیه علمی است که دانش بیوشیمی و فیزیولوژی را تواما و با مفهومی مشترک در ارتباط با یک ارگانیزم و تامین غذای آن بیان میکند . تغذیه شامل جریانی است که در آن سلولهای بدن موجود زنده با بخشی از محیط شیمیایی خارج که برای تامین مواد مورد نیاز جهت انجام مطلوب واکنش های متابولیکی و شیمیایی برای رشد، نگهداری، کار و تولید ضروری است در ارتباط می باشد غذا به ماده ای اطلاق می شود که حیوان بتواند پس از خوردن، آن را هضم و جذب کرده و به مصرف برساند .به آن قسمت از ماده غذایی که به مصرف واقعی حیوان می رسد، ماده ی مغذی گفته می شود. استفاده از خوراک آماده برای تغذیه دام به واسطه ایجاد امکان مصرف ضایعات صنعتی و پسماند های کشاورزی در جهت کسب ارزش افزوده و همچنین سهولت حمل و نقل، در سالهای اخیر رو به فزونی نهاده است .ضمن اینکه تغذیه دام با این نوع خوراک می تواند از بروز امراضی که به دلیل وجود آلودگی های مختلف در غذای دام پدید می آید جلوگیری نماید.

خوراکهاى علوفه ای و کنسانتره دام

الف) علوفه ها
هرگونه خوراک گیاهى و پرحجم که ارزش غذایى داشته باشد و خوش خوراک هم باشد ، علوفه نام دارد.

طرح تولید خوراک دام از پساب کارخانجات الکل سازی (2)

ب) یونجه یابیده
این علوفه ارزش غذایى زیادى دارد . یونجه به عنوان یک غذاى عالى در تغذیه دام به خصوص براى گاو شیرى استفاده مى شود .پروتئین و کلسیم بالاى این علوفه نشانه مرغوب بودن آن است .زمان برداشت یونجه وقتى است که یک سوم بوته ها به گل بنشینند . در جیره غذایى گاو شیرى، بین دو تا چهار کیلوگرم یونجه در روز کافى و مناسب است.

ج) علف باغ
این علف در تغذیه گاو شیرى و پروارى استفاده مى شود .به دلیل داشتن رشته هاى بلند،نشخوار دام ها را زیاد می کند .به علاوه در گاوهاى شیرى باعث بیشترشدن چربى شیر می شود. براى جلوگیرى ازخارج شدن سریع خوراک هاى آردى از بدن دام هاى پروارى از این علوفه استفاده مى کنند

خوراکهاى فشرده شده یاکنسانتره دامى

علوفه هاى آردى و خوراک هایى که از رشته هاى کمى تشکیل شد ه اند را خورا ک هاى کنسانتره اى می گویند .وقتى مقدار مشخصى از ماده هایى مانند جو، سبوس، تفاله چغندر قند، کنجاله تخم پنبه را با کمی مواد معدنى و ویتامینى مخلوط کنند، خوراک کنسانتره تهیه مى شود براى برطرف کردن نیاز غذایى دام هایى که تولید بالایى دارند، علاوه بر علوفه باید مقدار مشخصى ازکنسانتره دامى هم استفاده کرد . به گاوهاى بومى و دورگ روستایى که بیشتر از هشت کیلوگرم شیر تولید می کنند، باید مقدار مشخصى کنسانتره دامى داد.

طرح تولید خوراک دام از پساب کارخانجات الکل سازی (3)

استفاده از ضایعات در تغذیه دام

الف) استفاده از پساب الکل
این خوراک خاصیت انرژی زایی بسیار زیادی دارد و می تواند تا ده درصد از آن در جیره غذایی روزانه در نظر گرفت. شروع تغذیه با این خورام باید کم کم باشد. پساب تغلیظ شده الکل جایگزین خوبی برای غذا هایی مانند جو و ذرت است. استفاده از ضایعات برای کم شدن قیمت جیره غذایی و استفاده بهتر و بیشتر از محصولات فرعی کارخانه ها بسیار مناسب است ولی مصرف بیش از حد این مواد باعثناراحتی های شدید گوارشی برای دام می شود.

ب) نان خشک
خوراکى است که از آرد گندم به دست مى آید .این خوراک براى دا م هاى شیرى و پروارى مناسب است .براى استفاده از این خوراک باید بسیار دقت کرد . زیرا اگر نان خشک کپک زده باشد، باعث مسموم شدن دامها می شود .به علاوه در درازمدت در گاوها شیرى باعث ناراحتى هایى می شود. چون نان هاى خشک به طور صحیح جمع آورى نمی شوند، ممکن است لابه لاى آنها اجسامی مانند تیغ، سوزن و پلاستیک وجود داشته باشد . اگر این اجسام خورده شوند، موجب ناراحتی هاى مختلف براى دام می شوند.

طرح تولید خوراک دام از پساب کارخانجات الکل سازی (4)

ج) سبوس برنج
نوع درجه یک آن دانه هاى برنج دارد و به شکل آردى است، این نوع از سبوس براى دام ها مفیداست .اما نوع هاى دیگر که زبره زیادى دارند ، براى خور اک دام مفید نیستند . از این ماده در مخلوط کنسانتره براى گاو شیرى شش درصد و براى گاو پروارى نه درصد مى توان در نظر گرفت.

د) ملاس
این خوراک، خاصیت انرژى زایى و ملین بودن دارد . می توان ت ا ده درصد از آن را در جیره غذایى روزانه در نظر گرفت . شروع تغذیه با این خوراک باید کم کم باشد . ملاس جایگزین خوبى براى غذاهایی مانند جو و ذرت است.

عمده کشور های تولید کننده خوراک دام از پساب کارخانجات الکل سازی

با توجه به تحقیقات و مطالعات انجام گرفته در زمینه کارخانجات الکل سازی که از ماده اولیه گندم موجود را بعد از فرآوری وتغلیظ برای مصارف (ملاس) استفاده می کنند . این کارخانجات پس خوراک دام استفاده می کنند.بیشترین کشور های تولید کننده خوراک دام از کارخانه الکل سازی عبارتند از : روسیه،ترکیه، اسپانیا، برزیل،مکزیک و نیوزلند و عمده ترین ممصرف کنندگان عبارتند از نیوزلند و هند.

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)