طرح-تولید-کارگینان-2

طرح تولید کاراگینان

شرح مختصر از فرآیند طرح تولید کاراگینان

کاراگینان که در برخی از منابع با عنوان کاراجینان شناخته می‌شود، یک افزودنی بسیار متداول در صنایع غذایی می‌باشد و از جلبک دریایی قرمز که به نام خزه ایرلندی معروف است، استخراج می‌شود. کاراگینان ارزش غذایی ندارد و از طعم خاصی نیز برخوردار نیست و به عنوان حجم دهنده، قوام دهنده، تثبیت‌کننده، استارتر و امولسیفایر به صورت بسیار گسترده در فرآوری مواد غذایی کاربرد دارد. این افزودنی به منظور تثبیت اندازه کریستال‌های یخ در انواع بستنی‌ها نیز استفاده می‌شود.

معرفی محصول تولید کاراگینان

کاراگینان از گونه های مختلف جلبکهای دریایی قرمز استخراج می شود چند نوع کاراگینان . Lambda ، Kappa ، Iota وجود دارد که ساختمان شیمیایی خواص و موارد استفاده آنها متفاوت است استفاده از آنها به قابلیت تشکیل ژل بستگی دارد. کاراگینان به عنوان جایگزین ژلاتین قابل استفاده است.

طرح-تولید-کارگینان-1

کاربرد تولید کاراگینان

۱. بهبود بافت در محصولات لبنی مانند بستنی، ماست، شیرهای طعم‌دار، شیرکاکائو، شیرسویا، خامه، شکلات صبحانه، پودینگ کودکان، پنیر کتاژ، پنیرهای فرآوری شده، پنیرهای قطعه‌ای و …
۲. قوام‌دهنده در دسرها مانند دسرهای آماده (که ادعا می‌شود بر پایه شیر می‌باشد)، پودر دسر، کرم کارامل، ژله آماده، پودر ژله، پودینگ و…
۳. افزایش تردی فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس، کالباس، مارتادلا، پیتزای منجمد و …
۴. قوام‌دهنده در محصولات رژیمی کم‌چرب و کم‌نمک به منظور ایجاد حس دهانی چربی در دهان.
۵. تثبیت‌کننده در ماءالشعیر

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید کاراگینان

۱. کد آیسیک نام کالا کاراگینان (صمغ خوراکی): ۱۵۴۹۵۱۲۵۲۰

بررسی بازار تولید کاراگینان

مطابق با محاسبات انجام گرفته در صورت قطع واردات کاراگینان با توجه به اینکه هیچ تولیدی در کشور صورت نمی گیرد، با کمبود کاراگینان مواجه خواهیم بود. میزان کمبود در سال ،۹۲ معادل ۹۱ تن می باشد که تا سال ۹۶ به میزان ۱۰۵ تن خواهد رسید. همچنین از آنجایی که این محصول قابلیت جایگزینی با سایر انواع استبلایزر نظیر ژلاتین، پکتین، گوارگام و … را دارد، لذا تقاضای بالقوه آن بسیار بالاتر از ارقام به دست آمده می باشد لذا مهمترین هدف طرح تأمین نیاز داخلی و در گامهای بعدی دستیابی به اهداف صادراتی می باشد.

میزان سرمایه گذاری و شاخص های اقتصادی طرح تولید کاراگینان

بودجه: بیش از ۱۴ میلیارد تومان
نام محصول: کاراگینان
ظرفیت تولید: ۳۰۰۰ کیلوگرم در سال
نرخ برابری دلار: ۱۴۰۰۰۰ ریال
زمان برگشت سرمایه گذاری اولیه: ۳ سال
نرخ بازده داخلی: ۴۷.۸ %
سرمایه ثابت: ۵۴۰۶ میلیون ریال
سرمایه در گردش: ۸۵۹۱ میلیون ریال
سرمایه کل: ۱۴۹۶۷ میلیون ریال

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)