طرح پرورش مرغ بومی

پرورش طيور به وي‍ژه مرغ بومي از گذشته‌هاي دور در ايران رايج بوده است. خانواده‌هاي روستايي وعشايري، با نگهداري تعدادي مرغ و خروس، آنها را پرورش مي دادند و با استفاده از گوشت، تخم و پر آنها، بخشي از نيازهاي افراد خانواده را برطرف مي كردند. همچنين مقدار اضافي مرغ و تخم مرغ توليدي را به شهرها برده و مي فروختند.
امروزه نيز در بيش تر روستاهاي كشور با كم ترين هزينه وامكانات، پرورش مرغ بومي به صورت گله‌هاي كوچك انجام مي‌شود. هرچند اين گله‌ها معمولا به علل بهداشتي، تغذيه اي و ژنتيكي توليد و بازده كمي دارند و نقش آنها در اقتصاد و تغذيه روستاييان محدود مي باشد. خوشبختانه با توجه و عنايت خاصي كه وزارت جهاد كشاورزي به امر حفظ و اصلاح نژادهاي بومي داشته است، مراكز پشتيباني، اصلاح نژاد و ترويج مرغ‌هاي بومي، زير نظر معاونت بهبود توليدات دامي جهاد كشاورزي، در مناطق مختلف كشور راه اندازي گرديده و در حال حاضر بيش از دو دهه از فعاليت اين مراكز مي گذرد. اين مراكز علاوه بر حفظ و افزايش كيفي منابع بومي، به توليد و توزيع جوجه‌هاي يكروزه بومي و تخم‌مرغ نطفه دار بومي مي پردازند. از اين رهگذر افزون بر رونق ديگر بار توليد و پرورش مرغ‌هاي بومي، به امر اشتغال زايي، بهبود وضع اقتصادي و تغذيه‌اي در روستا نيز كمك مي‌شود.

پرورش طیور بومی از گذشته‌های دور در ایران رایج بوده است. مرغ بومی که به آن مرغ خانگی، مرغ محلی و مرغ روستایی نیز گفته می‌شود توسط خانواده‌های روستایی و عشایری نگهداری شده و با استفاده از گوشت، تخم و پر آنها بخشی از نیازهای این خانواده‌ها برطرف می‌گردد. بررسی وضعیت و عملکرد مرغ بومی در روستاها نشان می‌دهد دانش مرغ بومی مردم دارای تنوع زیادی است و عدم رعایت نکات پرورشی، تغذیه‌ای و بهداشتی موجب تلفات زیاد نیمچه ها تا قبل از بلوغ و تولید کم تا متوسط مرغان بالغ گردیده است.

شرح مختصر از فرآیند طرح پرورش مرغ بومی

پرورش مرغ تخمگذار در ایران معمولاً از ابتدا تا پایان مرحله بهره برداری به دو روش انجام می‌شود.
روش اول که بیشتر در مرغداری‌های معمولی و کوچک انجام می‌شود؛ گله در مرحله رشد تا قبل از شروع تخمگذاری بر روی زمین پرورش داده می‌شود و سپس در مرحله تخمگذاری به قفس منتقل می‌شود
روش دوم بیشتر در مرغداری‌های بزرگ و صنعتی انجام می‌شود. گله از روز اول تا روز آخر در قفس نگهداری می‌شود. این روش دارای مزایای بیشتری نسبت به روش اول است و از این رو روش اول به مرور منسوخ شده است. بسته به روش انتخاب شده وسایل مورد نیاز برای نگهداری متفاوت است.

مکان مناسب برای پرورش مرغ تخمگذار بومی

هر مرغ تخمگذار معمولاً به مدت دو سال نگهداری می‌شود و بعد از آن مرغ‌های جوان‌تر جایگزین می‌شوند. مزرعهپرورش مرغ تخمگذار باید در مکانی قرار بگیرد که دارای آب و هوای مطلوب و کاملاً تمیز باشد. برای گرم کردن و خنک کردن سالن‌ها نیز نیازی به پرداخت پول زیادی نباشد و به راحتی و با کمترین امکانات گرم یا خنک بشود. برای این که هوای محیط را تمیز و لطیف کنید نیز می‌توانید شروع به کاشت درخت کنید. کاشت درخت مزرعه را زیباتر نیز می‌کند که باعث کار کردن با حس خوب در مزرعه می‌شود. بهترین درخت‌ها برای این کار درخت‌های پاییزی یا میوه می‌باشند. فاصله مزرعه و مرغداری به مرکز شهر، نقاط خرید و فروش و امکانات ضروری نباید خیلی دور یا خیلی نزدیک باشد. درمورد این موضوع در ادامه توضیح کاملتری در جدول داده‌ایم.
علاوه بر این‌ها از احداث مزرعه پرورش مرغ تخمگذار در نزدیکی مکان‌های شلوغ و آلوده مانند کارخانجات صنعتی و… خودداری کنید. مکان مزرعه باید از نظر دسترسی به امتیازات آب، برق و… مناسب باشد و نیازی به هزینه‌های بالا برای تأمین آن‌ها نباشد. مزرعه باید در محلی قرار گیرد که از نظر رفت و آمد برای کارگران نیز راحت باشد. ایجاد سالن مرغ تخمگذار در مناطقی گودی، پستی، ارتفاعات و … به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود و کار بسیار اشتباهی می‌باشد. همچنین مناطقی که دارای بادهای شدید و… هستند نیز مناطق مناسبی نیستند. مناطقی نیز هستند که از طرف اداره حفظ محیط زیست کنترل می‌شوند و احداث مزرعه در آن‌ها ممنوع می‌باشد مراقب اینگونه زمین‌ها باشید.

مختصری از مراحل پرورش مرغ بومی

1 -مرحله نخست در حدود13 هفته بوده و در آن جوجه یک روزه حدودا˝1۵ گرمی با مصرف حدود7 کیلوگرم دان به مرغی بالغ در حدود 14۵۵گرم و یا خروسی در حدود 13۵۵ گرم تبدیل میشود. این جوجهها را در قفس و یا بستر پرورش میدهند.
4 -مرحله دوم پرورش مرغ تخمگذار است؛که از 13 هفتگی تا 3۵ هفتگی ادامه دارد. ولی میتوان آنهارا به مدت حداکثر چهار سال نیز، با تولید کمتر ولی تخممرغهای بزرگتر پرورش داد. و در آخر مرغها و خروسها، کشتار شده وبه مصرف خانوادهها،و یا در صورت تجمع تعداد،به کشتارگاه رفته و به صورت گوشت صنعتی (سوسیس ، کالباس ، کنسرو) به مصرف رسند.
نسبت نر به ماده در گله به طور طبیعی برابر است ولذا از آنجا که معموال فروش خروسها با مشکل روبروست و پرورش آن به جهت ضریب تبدیل بالا بازده لاشه 60%مقرون به صرفه با غذای دستی نیست، اما به جهت رسومات محلی و کیفیت بالای گوشت آن همانند دو پسر عمویش (شتر مرغ، بوقلمون) و بر خلاف مرغهای صنعتی با دارا بودن دونوع گوشت سفید و قرمز، خود مورد توجه است.
همچنین لازم به ذکر است که در گله های مولد نسبت خروس به مرغ در حدود 1به 1۵ و در گله های تولید تخم مرغ خوراکی 250 به 1 است.
مرغان بومي شرايط نامساعد و سخت روستا را بهتر از نژادهاي تجاري تحمل مي كنند و به دليل رفتار جستجوگري، قادرند قسمتي از نياز خود را در حياط و چراگاه بدست آورند. اين پرندگان مكمل فعاليت هاي زراعي و دامداري در روستاها بوده و با توليدات خود، نقش مؤثري در كاهش سوء تغذيه و بهبود وضعيت معيشت روستائيان دارند. براي پرورش مرغ بومي مي توان با استفاده از تخم نطفه دار، خريد جوجه يك روزه، نيمچه 45 روزه و يا مرغ تخم گذار اقدام نمود و از بين اين روش ها مرسوم ترين روش، خريد نيمچه بومي است. پيش نيازهاي پرورش مرغ بومي تهيه مكان مناسب، لوازم و تجهيزات مرغداري و محلي براي تامين واكسن هاي مورد نياز طيور است.

اهداف پرورش مرغ بومی

پرورش طیور بومی از گذشته های دور در ایران رایج بوده است. مرغ بومی كه به آن مرغ خانگی، مرغ محلی و مرغ روستایی نیز گفته می شود توسط خانواده های روستایی و عشایری نگهداری شده و با استفاده از گوشت، تخم و پر آنها بخشی از نیازهای این خانواده ها برطرف می گردد. بررسی وضعیت و عملكرد مرغ بومی در روستاها نشان می دهد دانش مرغ بومی مردم دارای تنوع زیادی است و عدم رعایت نكات پرورشی، تغذیه ای و بهداشتی موجب تلفات زیاد نیمچه ها تا قبل از بلوغ و تولید كم تا متوسط مرغان بالغ گردیده است. این نشریه با استفاده از كتابهای علمی مختلف و با بهره گیری از تجربیات عملی مولفین و با هدف افزایش سطح دانش فنی روستائیان و دیگر افراد علاقمند در جنبه های مختلف پرورش مرغ بومی از جمله مدیریت پرورش، جایگاه ، تغذیه، جوجه كشی و بهداشت مرغ بومی تهیه و تنظیم شده است.

اهمیت پرورش و نگهداری مرغ بومی در روستاها

o حفظ ذخایر پر ارزش ژنتیکی مرغهای بومی، بهبود تغذیه روستاییان، ایجاد اشتغال و بهبود در آمد آنان.
o کاهش بخشی از نیاز کشور به مواد خوراکی طیور مثل ذرت، سویا، گندم، جو و… که از خارج تأمین میشود.
o مرغ بومی در برابر شرایط نامساعد زیستی و بیماریها مقاومت بیشتری دارد.
o نگهداری مرغ بومی، با کم ترین هزینه و تنها با مصرف باقیمانده سفره و ضایعات کشاورزی میسر است.
o تولیدات طیور بومی به عنوان محصول ارگانیک (که بدون استفاده از دارو پرورش یافته اند) در میان مصرف کنندگان مقبولیت بیشتری دارد.
o مزیت پرورش مرغ بومی در بستر، نسبت به نگهداری در قفس بیشتر است.
o گوشت مرغ و تخم مرغ دارای ارزش غذایی زیادی بوده وتأمین کننده پروتئین حیوانی روستاییان می باشد.
o تهیه محل و جایگاه برای پرورش مرغ، برای روستاییان بسیار آسان تر از فراهم کردن محل و جایگاه برای پرورش دیگر حیوانات اهلی می باشد.
o در شرایط زندگی عشایری که اغلب یخچال وجود ندارد، نگهداری تخم مرغ بسیار ساده تر از سایر منابع پروتئینی است. (تخم مرغ های بی نطفه، در درجه حرارت معتدل، کیفیت خود را به مدت 1۵ تا 10 روز حفظ می کنند).
o گوشت مرغ به خاطر سهل الهضم بودن، می تواند غذایی مناسب برای افراد کهنسال یا بیمار روستایی باشد.
o نگهداری و پرورش مرغهای بومی، به دلیل نیاز نداشتن به امکانات و تجهیزاتی که در پرورش مرغهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند و نیز داشتن مقاومت بیش تر و سازگاری با اقلیم بومی، آسان تر است.
o خانوارهای روستایی فاقد زمین نیز، توانایی نگهداری از چند قطعه مرغ را با حداقل امکانات دارند.
o زنان و دختران روستایی به عنوان یک نیروی کار مناسب می توانند مدیریت و نگهداری از یک گله کوچک مرغ را برعهده گیرند که درآمد جنبی حاصل از آن، در اقتصاد خانوار روستایی اهمیت زیادی دارد.
o پرورش مرغ بومی و تولیدات آن، واحد تولیدی کوچکی را به وجود می آورد که نیاز به تکنولوژی خاصی ندارد.
o با نگهداری و پرورش طیور، خانوار روستایی به ویژه کودکان، با پرندگان، بیش از پیش خو می گیرند و می تواند سرگرمی خوبی برای آنان باشد.

پرورش و نگهداری مرغ بومی را از كجا شروع كنیم؟

روشهای زیر برای شروع پرورش و نگهداری مرغان بومی امكان پذیر است:
1- تهیه مرغ بومی تخم گذار
2- تهیه نیمچه بومی 1 تا 2 ماهه از مراكز ترویجی و پرورش آنها
3- خرید جوجه یك روزه بومی مناسب از مراكز تأیید شده
4- استفاده از تخم مرغ نطفه دار برای جوجه كشی
از بین روشهای فوق، تهیه نیمچه، رایج تر و آسان تر از روشهای دیگر است و برای شروع كار پیشنهاد می شود.

لوازم و پیش نیازهای پرورش مرغ بومی

1- محلی مناسب برای نگهداری مرغ و یا جوجه ها
2- ظروف آبخوری و دانخوری مناسب با سن جوجه ها یا مرغها به تعداد كافی
3- یك قطعه خروس برای هر 10 الی 12 قطعه مرغ
4- لانه تخم گذاری
5- یك جعبه مقوایی با سوراخهای كافی برای تهویه (برای انتقال جوجه ها)
6- كاه و كلش یا پوشال چوب
7- منبعی برای تأمین واكسن و داروهای مورد نیاز

مزایا پرورش مرغ تخمگذار بومی

– مرغ بومی در مقایسه با طیور صنعتی مقاوم‌تر است.
– پرورش مرغ محلی نسبت به مرغ صنعتی تلفات کمتری دارد.
– مرغ بومی نسبت به بیماریها و گرما و سرما مقاوت بیشتری دارد. و این امر باعث سود دهی بیشتر می‌شود.
هرچند تلفات در مرغداری‌ها اجتناب ناپذیر است اما در صورت رعایت بهداشت و واکسیناسیون می‌توان مرگ و میر مرغ‌ها را به حداقل رساند.

وضعيت كنوني و آینده پرورش مرغ بومی

از آنجائیکه قیمت تخم مرغهای محلی(بومی) بیشتر از تخم مرغهای سفید(مربوط به مرغهای تجاری غیر بومی) میباشد و مردم تمایل بیشتری به استفاده از تخم مرغهای محلی دارند و همچنین به علت قابلیت فروش با قیمت بالای مرغ بومی پس از پایان دوران تخمگذاری توجیه اقتصادی بالاتری در مقایسه با مرغهای تجاری قابل محاسبه میباشد. بنابراین آینده این شغل خوب و مطلوب می باشد.

ميزان درآمد شاغل

فروش محصول نقش کلیدی در درآمد و سودآوری محصول را بازی می کند . استراتژی فرد در فروش و اینکه تخم مرغ بومی و محلی چگونه به فروش برسد: آن را به دلال و عمده فروش، یا مستقیما به سوپرمارکتها توزیع شود می تواند در فروش ماهیانه تاثیر بگذارد.
میزان درآمد خالص طرح پرورش مرغ بومی (ظرفیت 1000 قطعه) ماهیانه بین 2 میلیون تومان تا 3.5 میلیون تومان پیش بینی میگردد .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح پرورش مرغ بومی

ظرفیت تولید سالیانه: 1000 قطعه
نرخ برابری دلار: 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز: 150 مترمربع
زیربنای ساختمان ها: 100 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز:1 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت: 90 میلیون تومان
میزان فروش: – میلیون تومان
نرخ بازده داخلی: 28 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

بسته آموزشی پرورش مرغ بومی

15.000 تومان

بسته آموزشی پرورش مرغ بومی + فیلم

ظرفیت طرح : 5000 قطعه
بروزرسانی طرح : شهریور 1398
فرمت فایل : زیپ
حجم فایل : 179 مگابایت
تعداد صفحات : 145 صفحه
مدت زمان فیلم : 34 دقیقه
فرمت طرح توجیهی : PDF
قیمت : 15000 تومان

این مجموعه شامل :

فیلم معرفی پرورش مرغ بومی
فیلم مصاحبه با نمونه های موفق پرورش مرغ بومی در کشور
طرح توجیهی پرورش مرغ بومی
اصول عملي پرورش و نگهداري مرغ بومی شامل:

فصل اول: لوازم و پيش نيازهای پرورش مرغ بومی
فصل دوم: مشخصات آشيانه يا لانه مرغ بومی
فصل سوم: وسايل و ادوات مورد نياز در آشيانه
فصل چهارم: پرورش جوجه و نيمچه بومی
فصل پنجم: تغذيه نيمچه و مرغ بومی
فصل ششم: كرچي مرغ بومی و جوجه كشي طبيعی
فصل هفتم: بهداشت و بيماريهای مرغ بومی

توجه: بسته آموزشی پرورش مرغ بومی تخم گذار، دوره ای مجازی (غیر حضوری) و مبتنی بر متن و فیلم بوده و صرفاً پس از واریز آنلاین، در حساب کاربری شخص همراه با لینک دانلود در سایت نمایش داده می شود.

توضیحات

بسته آموزشی پرورش مرغ بومی + فیلم

ظرفیت طرح : 5000 قطعه
بروزرسانی طرح : شهریور 1398
فرمت فایل : زیپ
حجم فایل : 179 مگابایت
تعداد صفحات : 145 صفحه
مدت زمان فیلم : 34 دقیقه
فرمت طرح توجیهی : PDF
قیمت : 15000 تومان

این مجموعه شامل :

فیلم معرفی پرورش مرغ بومی
فیلم مصاحبه با نمونه های موفق پروش مرغ بومی در کشور
اصول عملي پرورش و نگهداری مرغ بومی شامل:

فصل اول: لوازم و پيش نيازهای پرورش مرغ بومی
فصل دوم: مشخصات آشيانه يا لانه مرغ بومی
فصل سوم: وسايل و ادوات مورد نياز در آشيانه
فصل چهارم: پرورش جوجه و نيمچه بومی
فصل پنجم: تغذيه نيمچه و مرغ بومی
فصل ششم: كرچي مرغ بومی و جوجه كشي طبيعی
فصل هفتم: بهداشت و بيماريهای مرغ بومی

طرح توجیهی پرورش مرغ بومی

• هدف از اجرای طرح
• هزینه‌های سرمایه‌گذاری طرح
• هزینه‌های زمین و ساختمان سازی
• هزینه تاسیسات و انشعابات
• هزینه تجهیزات و تکنولوژی
• هزینه های سالیانه
• وضعیت تأمین نیروی انسانی و تعداد اشتغال
• مواد اولیه مصرفی
• برآورد هزینه سالیانه آب، برق و گاز
• برآورد قیمت تمام شده به تفکیک هزینه‌ها
• برآورد درآمدهای حاصله از طرح
• هزینه تجهیزات و ماشین آلات
• جمع‌بندی سرمایه‌گذاری ثابت طرح
• هزینه سالیانه نیروی انسانی تولیدی
• هزینه سالیانه مواد اولیه طرح
• مصرف سالیانه انرژی
• نگهداری و تعمیرات
• هزینه استهلاک
• سرمایه در گردش
• هزینه های تولید
• منابع سرمایه گذاری طرح
• ظرفیت تولیدی طرح
• میزان فروش طرح
• پيش بيني عملكرد سود و زيان طرح
• شاخص های اقتصادی طرح

2 دیدگاه برای بسته آموزشی پرورش مرغ بومی

  1. فریناز فلاح

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

  2. تحریریه

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *