طرح گلخانه گوجه گیلاسی

امروزه چیزی حدود ۷۵۰۰ گونه گوجه فرنگی پرورش داده می‌‌شود که هر یک ویژگی‌‌ها، رنگ، مزه و اندازه متفاوتی دارند. از متداول‌‌ترین نوع گوجه‌‌ها که در دسترس هستند می‌‌توان به گوجه فرنگی آلویی، گرد کلاسیک، وحشی، گوشت گاوی و گیلاسی اشاره کرد.

گوجه فرنگی‌‌های درشتی که اغلب مورد استفاده عموم قرار می‌‌گیرند در فصل تابستان به سرعت فاسد می‌‌شوند و از ماندگاری بالایی برخوردار نیستند. از این رو دانشمندان توانسته‌‌اند با دستکاری ژنتیکی گوجه‌‌هایی کوچک و در عین حال سرشار از ویتامین به وجود بیاورند که نسبت به گوجه‌‌های معمولی مقاوم‌‌تر و بادوام‌‌تر هستند.

این گوجه‌‌ها با قطری حدود دو سانتی‌‌متر از پرطرفدارترین نوع گوجه فرنگی محسوب می‌‌شوند و از نظر شکل و اندازه شباهت زیادی به گیلاس دارند که به همین دلیل با نام گوجه گیلاسی شناخته می‌‌شوند.
امروزه برای مصرف تازه خوری گوجه فرنگی از گوجه چری با وزن ۵ تا ۲۰ گرم تا گوجه‌هایی به وزن ۲۵۰ گرم استفاده می‌شود. ناگفته نماند که هر چه وزن گوجه فرنگی سنگین‌تر باشد مدت بیشتری برای رسیدن به باردهی نیاز دارد.

مثلا گوجه چری که حدود ۵ تا ۲۰ گرم است پس از نشاء حدود ۶۰ روز برای برداشت محصول نیاز دارد. به تازگی در بازار تولید واریته‌های دیگری پا نهاده است که کلاستر نام دارد. اصولا چیدن میوه به صورت خوشه‌ای به اصطلاح کلاستر خوانده می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در تولید بذر واریته‌هایی به بازار معرفی شده است که در برابر نماتد یا ویروسهایی که در منطقه‌ای فعال هستند مقاومت داشته و می‌توان با توجه به مشکلات موجود ارقام مورد نظر را انتخاب نمود.

معمولاً پرورش گوجه گیلاسی را در گلدان انجام می دهند. رشد جمع و جور و کوچک بودن ثمره این گوجه فرنگی، سبب کشت آن در گلدان شده است. این گوجه به رنگ های زرد، سیاه و قرمز وجود دارد.

شکل ظاهری گوجه گیلاسی شبیه به زیتون بوده و کشیده است. این گوجه را با نام زیتونی نیز می شناسند. دارای طعم شیرین و خاصی است. بافت گوجه گیلاسی گوشتی است و از نظر میزان اسیدی بودن، درجه پایین تری را شامل می شود. کاشت گوجه گیلاسی در هر زمان از سال با برقراری شرایط لازم ممکن می باشد.

انتخاب نوع گوجه گیلاسی

انتخاب انواع جمع و جور گوجه گیلاسی برای جای دادن در گلدان معمولا بهتر است. چیز دیگری که باید در ذهن داشته باشیم زمان برداشت است. اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که با یخبندان همراه است انتخاب نوعی که در ۶۵ روز یا کمتر بالغ می شود بهتر است. یک مسئله مهم در نظر گرفتن میزان محصولی است که در اوایل تولید می شود و سپس تدریجا کم می شود. انواعی که رشد نامحدود دارند گیاهان بزرگتری هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. آن ها تا زمانی که سرمازده نشوند همچنان میوه می دهند. اگر شما می خواهید رشد گوجه فرنگی در تمام فصول طول بکشد، رشد هر دو نوع گیاه با رشد مشخص و نامحدود، با انواع مختلفی وجود دارد که در زمان های مختلفی بالغ می شود. موارد زیر را امتحان کنید.

Tiny Tim, Small Fry or Patio Pik

این گونه یک رشد جمع و جور دارد و خوشه های گوجه فرنگی گیلاسی را در ۶۵ روز تولید می کند

Golden Nugget and Early Cascade

در این گونه گوجه فرنگی گیلاسی زرد تولید می شود در حالی که در نوع Early Cascade گوجه فرنگی قرمز تولید می شود. هر دو گوجه فرنگی در مناطقی که آب و هوای سرد دارند زود رشد می کنند.

Sweet Million and Sun Gold

هر دو نوع رشد نامحدود دارند. Sweet Million تولید زیادی دارد و گوجه فرنگی های قرمز کوچکی تولید می کند و Sun Gold گوجه فرنگی های بسیار شیرین و زرد تولید می کند. رشد در فصول گرم صورت می گیرد

شرایط پرورش گوجه گیلاسی

پرورش گوجه گیلاسی مانند کاشت سیب زمینی به نور کافی نیاز دارد. میزان نور دریافتی گیاه باید ۸ ساعت یا بیشتر باشد. میزان اسیدیته خاک باید بین ۶ تا ۶.۸ باشد. این گیاه باید خاکی با حد متوسط حاصلخیزی و با زهکشی عالی داشته باشد.

خاک
خاک مناسب برای گیاه، خاکی است که دارای آب و مواد غذایی کافی باشد. اگر خاک شما به اندازه نبوده و کم باشد، در نتیجه میزان مواد غذایی که به گیاه می رسد کم خواهد بود. خاک را برای شرایط پرورشی بهتر گوجه گیلاسی و تامین مواد غذایی مورد نیاز در فواصل زمانی کم تعویض نمایید.

مراقبت از گوجه گیلاسی
پرورش گوجه گیلاسی در محیط های خیلی گرم یا سرد امکان پذیر نیست.
در محیط های گرم آن را در سایه بکارید.
آبیاری زیاد مخصوصاً در زمان گلدهی، موجب ریختن گل ها و عدم ثمر نشینی می شود.
رطوبت خاک را همیشه حفظ کنید. در تابستان هر روز آن را آبیاری کنید اما از خیس شدن آن جلوگیری کنید.
بهتر است هر دو هفته یک بار کود را به شکل محلول در آب به گیاه بیفزایید تا مواد مغذی گیاه در آن فراهم شود.
برای رسیدن گیاه به دوران تکمیلی و برداشت محصول، ۸ هفته زمان نیاز دارید.

کاشت گوجه گیلاسی

برای کاشت گوجه گیلاسی نخست باید بذرها حدود یک الی دو هفته در یک سینی یا ظرفی مناسب بکاریم تا جوانه بزند و سپس به گلدان اصلی منتقل کنیم. به منظور این کار باید مقداری خاک حاصلخیز را که زهکشی مناسبی داشته باشد تهیه کرد. سپس با ایجاد شیاری در خاک بذرها را نزدیک به هم و در عمق ۶ میلی‌‌متری بکاریم.

پس از کاشت بذر باید روی آن را با مقداری خاک بپوشانیم. تاجوانه زدن و سبز شدن گیاه می‌‌بایست روزی یکبار آن‌‌ا را آبیاری کنیم. همچنین دمای مناسب برای جوانه زدن بذرها ۲۳ تا ۲۶ درجه سانتی گراد خواهد بود. پس از اینکه گیاه چند سانتی‌‌متر رشد کرد و به بوته‌‌های نشاء تبدیل شد می‌‌توان آن‌‌ها را به آرامی از خاک بیرون آورد و به گلدان اصلی منتقل کرد.

هر نشاء می‌‌بایست در یک گلدان قرار داده شود و در صورت کاشت در باغچه نیز باید بین هر بذر فاصله‌‌ای حدود ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌‌متر وجود داشته باشد بهتر است پس از مرحله کاشت، گلدان‌‌ها را در یک مکان نورگیر و به دور از بادهای شدید قرار داد.

نگهداری از بوته گوجه گیلاسی
آبیاری بیش از حد باعث جدا شدن گل‌‌های گوجه شده که دراین صورت گیاه میوه ای نخواهد داد. همچنین خشک شدن خاک و ریشه نیز باعث ایجاد ترک بر روی میوه و یا گل ندادن بوته آن می‌‌شود. پس بهتر است در گرمای تابستان روزی یکبار به گیاه آب بدهیم تا همواره سطح خاک مرطوب بماند.

این بوته گوجه فرنگی کاشته شده درگلدان و یا حتی گلخانه را می توانیم بطور ارگانیک به عمل آوریم به دلیل اینکه در طول دوره رشد خود نیاز به هیچگونه کود شیمیایی ندارد و تنها درجه حرارت، نور و آبیاری مناسب برای نگهداری آن کافی خواهد بود. و باتوجه و رعایت موارد لازم از بروز بیماری ها وآفت های احتمالی جلوگیری کرده و محصولی سالم و انبوه داشته باشیم.

در روزهای گرم تابستان بهتر است گلدان‌‌ها در سایه و در روزهای سرد نیز در داخل منزل قرار داده شوند. اگر نوع بذر کاشته شده دارای رشدی نامحدود باشد بهتر است با یک چوب یا سایر وسایل در دسترس در اطراف بوته داربستی تهیه شود تا گیاه به کمک آن‌‌ها رشد بهتری داشته باشد. در نهایت نیز پس از گذشت تقریباً دو ماه خوشه‌‌های زیبا و خوش‌‌رنگ گوجه‌‌ گیلاسی آماده چیدن خواهند شد. از آنجایی که این میوه‌‌ها به تدریج می‌‌رسند می‌‌توان کل فصل تابستان از میوه‌‌های تازه و لذیذ آن استفاده کرد.

نمایی از یک گلخانه
شرایط لازم برای احداث گلخانه گوجه گیلاسی

برای احداث گلخانه باید موارد ذیل مد نظر قرار گیرد:
1- محل مناسب احداث گلخانه خاک محل احداث گلخانه باید دارای بافتی متوسط, زهکشی مناسب, فاقد شوری و قلیائیت, آهک و گچ باشد. محل گلخانه حتی الامکان نزدیک جاده های اصلی یا دارای جاده های مناسب باشد. شیب های تند, محلهای بادگیر مکان مناسبی برای احداث گلخانه نیستند. ابعاد زمین باید طوری انتخاب شود که بتوان گلخانه ها را در جهت شمال – جنوب در آن احداث نمود.
2- وجود آب کافی با کیفیت مناسب حداقل آب مورد نیاز برای 1000مترمربع گلخانه در هر شبانروز در فصل تابستان(پیک مصرف)10-8 مترمکعب است که با توجه به میزان آب موجود, سطح گلخانه قابل احداث را میتوان مشخص کرد. علاوه بر مقدار آب, کیفیت آب از عوامل مهم در تولید محصولات گلخانه ای است.تحمّل گیاه نسبت به املاح موجود در آب آبیاری متفاوت است. مهمترین عامل محدود کننده برای کشت های گلخانه ای شوری یا EC آب است.میزان EC اگر از مقادیر ذکر شده بیشتر گردد عملکرد محصول کاهش می یابد. علاوه بر EC, میزان سدیم قابل جذب(S.A.R),کلر, بیکربنات موجود در آب هم در عملکرد محصول مؤثرند لذا لازم است قبل از احداث گلخانه از آب مورد استفاده, آزمایش کاملی بعمل آید.

گام‌های تاسیس یک گلخانه گوجه گیلاسی

برای راه اندازی گلخانه باید چندین مرحله را پشت سر بگذارید که مهم‌ترین آن، گرفتن مجوز از سازمان جهاد کشاورزی است. این سازمان برای اعطای مجوز گلخانه به شما، چندین پیش شرط برایتان می‌گذارد که مهم‌ترین آن وجود تجهیزات اساسی برای گلخانه مد نظر شماست. این تجهیزات بیشتر مربوط به موضوع کنترل دما و آب رسانی گلخانه است. در این باره شما برای سیستم گرمایشی نیاز به تجهیزات زیر دارید.

سیستم مرکزی: سیستم شوفاژ (برای گلخانه‌های بالای ۴/۰ هکتار) در این سیستم از بخار آب داغ استفاده می‌شود.

سیستم موضعی: بخاری شامل سه دسته، بخاری‌های منفرد یا تراکمی_ بخاری‌های کنوکسیونی یا همرفتی_ بخاری‌های تابشی با انرژی پایین.

سیستم سرمایشی نیز در واقع شامل دو دست کلی می‌شود:
سیستم خنک کننده تابستانه و سیستم خنک کننده زمستانه. در نوع تابستانه آن سیستم فن وپد (متداول‌ترین نوع این سیستم) و سیستم خنک کننده مه پاش باید برای گلخانه تامین شود. در نوع زمستانی، وجود سیستم تیوپ – پنکه برای تایید نظر کارشناس جهاد کشاورزی لازم است. علاوه بر این‌ها خرید و راه اندازی ژنراتور (برق اضطراری)، ترموستات؛ وسیستم آبیاری تحت فشار نیز به عنوان پیش شرط‌های سازمان برای انجام بازدید اولیه لازم است.

مجوز جهاد کشاورزی برای گلخانه گوجه گیلاسی

بعد از تجهیز گلخانه، برای گرفتن مجوز باید ابتدا به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانی مربوط مراجعه کنیم. مدارک مد نظر این سازمان را ارائه دهیم. این مدارک عبارتند از:

* سند مالکیت اعم از رسمی، قولنامه‌ای یا اجاره نامه شش ساله. قولنامه‌ها و اجاره نامه‌ها باید به تایید یک نهاد رسمی مثل شورای محل یا جهاد کشاورزی رسیده باشد.

* ارائه پروانه بهره برداری از چاه یا مدارک رسمی که نشان دهنده تامین آب مصرفی از قنات، چشمه، رودخانه، کانال باشد.

* ارائه نتیجه مثبت آزمایش آب مورد استفاده در گلخانه، از یکی از آزمایشگاه‌های معتبر استان.

* معرفی یک کارشناس کشاورزی برای همکاری در گلخانه‌هایی که سطح زیر کشت آن‌ها بیش از ۵۰۰۰ متر مربع باشد.

بدیهی است پس از آن که مدارک ارائه شده از نظر سازمان مورد وثوق قرار بگیرد و تاییدیه کارشناس بازرس از وضعیت اولیه گلخانه نیز به این سازمان ارسال شود، مجوز شما صادر خواهد شد.

گام‌های اولیه برای کشاورزی مدرن
اولین گام بعد از گرفتن مجوز، درباره کاشت محصول است. برای کاشت گیاه دو روش وجود دارد. روش کاشت بذر که نوع سنتی کاشت است و روش کاشت نشاء. کارشناسان کشاورزی معتقدند که کاشت نشاء با توجه به دلایل زیر از مزیت‌های اقتصادی بیشتری در مقایسه یا کاشت بذر برخوردار است.

این دلایل عبارتند از: طولانی‌تر شدن زمان بهره بری در نوع سنتی، نیاز به نیروی کار بیشترحین انتقال بذر‌ها به گلخانه، زیاد بودن میزان دور ریز بذر‌ها چه در زمان ذخیره کردن و چه در زمان رشد آن‌ها و در آخر نامطمئن بودن کشاورز از کیفیت مطلوب گیاه حاصله از بذر؛ این در حالی است که کاشت نشاء به لحاظ قابل تعیین بودن میزان مرغوبیت گیاه و امکان انتخاب گیاهان سالم و یک دست و کاهش آب مصرفی بسیار با صرفه اقتصادی است.

مواد اولیه مورد نیاز ذکرشده در طرح توجیهی احداث گلخانه گوجه گیلاسی

آب
بذر جهت تولید نشاء مناسب
مواد بستر کاشت
کودهای مختلف جهت تولید محلول های غذایی ( کشت هیدروپونیک )
حشرات شکارگر ( جهت تولید محصول سالم و بکارگیری حداقل سم در گلخانه )
سموم شیمیایی (در صورت نیاز)
کارت های رنگی جلب حشرات
نخ قیم
گیره های آویز
جعبه های کارتنی
نایلون بسته بندی

تجهیزات موردنیاز ذکر شده در طرح توجیهی احداث گلخانه گوجه فرنگی (تولید گوجه فرنگی گلخانه ای) عبارتند از:

معماری سازه
اسکلت سازه
فونداسیون
پوشش سقف
پوشش دیواره ها
سیستم خنک کننده فن
سیستم گرمایش
سیستم آبیاری
سیستم رطوبت ساز
سیستم دی اکسید کربن
کنترل اقلیم

ماشین آلات ذکر شده در طرح توجیهی احداث گلخانه گوجه گیلاسی

ادوات باغبانی (قیچی ، فرغون ، بیلچه و …)
تجهیزات و ماشین آلات سورتینگ

محاسبات انجام شده در طرح کشت گلخانه ای گوجه گیلاسی

براورد هزینه های ثابت ، جاری ، درامدها
زمین محل اجرای طرح کشت گلخانه ای گوجه فرنگی
محوطه سازی طرح
ساختمانها
شرح مشخصات تجهیزات مورد نیاز طرح
تاسیسات طرح (برقی و مکانیکی و سایر تاسیسات)
اثاثیه اداری و رفاهی طرح
هزینه های قبل از بهره برداری
وسائط نقلیه و حمل و نقل طرح
تعیین نیروی انسانی مورد نیاز به تفکیک بخش ها و با ذکر تخصص مورد نیاز ( تولیدی ، غیرتولیدی )
مشخصات مواد اولیه و کمکی و بسته بندی تولید (برای هر کدام از محصولات)
برآورد میزان مصرف برق ، آب ، سوخت ، ارتباطات و غیره به تفکیک تولیدی و غیر تولیدی
تعمیر نگهداری
استهلاک
بررسی هزینه های متغیرو هزینه های ثابت
هزینه های عملیاتی
هزینه های غیر عملیاتی
سرمایه در گردش مورد نیاز
پیش بینی قیمت فروش محصولات
پیش بینی درآمد حاصل از فروش محصولات (میلیون ریال )
صورت سود و زیان طرح
نقطه سر به سر
دوره بازگشت سرمایه

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید گوجه گیلاسی

کدآیسیک گوجه فرنگی (کشاورزی) : ۰۱۱۲۵۱۲۳۳۴
کد تعرفه گمرکی : ۰۷۰۲۰۰۰۰

وضعیت واردات و صادرات گوجه گیلاسی

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات گوجه‌فرنگی، تازه یا سرد کرده در کشور به تفکیک سال آمده است .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح گلخانه گوجه گیلاسی

ظرفیت تولید سالیانه : 2000 تن
نرخ برابری دلار : 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 2000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 1000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 6 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 2 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 500 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 40 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.