طرح تولید مبلمان خانگی

کشور ایران با دارا بودن ده هزار سال گنجینه تاریخی تمدن، فرهنگ، هنر و معماری، ارزش های اصیل و متنوعی را برای طراحی و زندگی مدرن در دست دارد.
یافته های تاریخی نشان می دهد قدیمی ترین شکل چهار پایه که از سفال ساخته شده در حدود ۸۰۰۰ سال قدمت داردو اولین فرم صندلی های امروزی ریشه در چهار هزار سال پیش دارد که از منطقه املش گیلان حفاری و بدست آمده است.
علاوه براینها، نقوش زیبای یافت شده در ظروف و ابزار و همچنین دیوارهای کاخ ها نشان می دهد که طرح انواع نشیمن و مبلمان مورد استفاده در سرزمین ایران دارای شخصیت و اصالت خاص خود می باشد.صنعتگران ایرانی در زمینه مبلمان کلاسیک که نیازمند انجام کارهای هنری است، ازجایگاه مناسبی در بین کشورهای منطقه و جهان برخوردار هستند و با وجود برخی ناملایمات هنوز هم دستان توانمند صنعتگران ایرانی تحسین جهانیان رابرمی انگیزد. اما در زمینه تولید مبلمان مدرن که نیازمند دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته است، کشورهایی که از فناوری و تکنولوژی های پیشرفته تری در این عرصه برخوردار هستند، جایگاه بهتری را به خود اختصاص داده اند.
در حال حاضر در ایران یازده دانشگاه با سه هزار فارغ التحصیل از رشته طراحی صنعتی وجود دارد. همچین مرکز آموزش مبلمان و دکوراسیون ایران با آموزش و تربیت دانشجویان در زمینه های طراحی مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی، پتانسیل خوبی را برای مطالعه و ایجاد طرحهای اصیل در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهد.
امروزه صنعتگران مبل ایران به کمک طراحان به دنبال طرح های مناسب برای زندگی مدرن معاصر هستند.

چند نمونه از این طرح ها عبارتند از
الف- مبلمان کنفی:

دانشجویان طراحی مبلمان ایران در سواحل خلیج فارس شهری را مشاهده کردند با هزاران سال قدمت که به وسیله علف های دریایی و گیاهان بومی برای خود خانه سازی میکردند. با استفاده از این نوع کنف دریایی، امروز طرح های بیشماری در حال تولید است که بسیار مورد علاقه مردم در شهر های مختلف است.

ب- مبلمان ایرانی:

مطالعات در خصوص تولید مبلمان ایرانی با گرایش هنر و کاربردهای مردم ایران زمین از حدود ۲ سال پیش بطور جدی در مراکز آموزش مبلمان و دکوراسیون و دانشگاه هنر آغاز شده است.
هدف از این حرکت ، شناسایی دو مورد مهم برای طرحهای جدید بود:
۱- استفاده از نمادها و نشانه ها و آثار هنر و معماری در طراحی مبلمان،
۲- الگوهایی که نشان دهنده هنر و زیبایی شناسی ایرانی در طراحی باشد.
اکنون طرحهایی بر اساس همین الگوها به وجود آمده که اصالت و زیبایی بومی را به خوبی نشان می دهند. این حرکت شروع جنبشی عظیم در تولید آثار هنر- صنعت مبلمان کشور است.
مطالعه شیوه زندگی و رفتار شناسی مردم در زندگی مدرن امروز، بخش بسیار مهمی در ایجاد طرحهای جدید و مناسبی است که نیازهای زندگی امروز را پاسخ دهد.

فرصت های همکاری ایران با سایرکشور ها

ایران همواره در زمینه های مختلف با کشورهای همسایه و جهان همکاری داشته است . امروزه با گسترده شدن فضای ارتباطی و اجتماعی در دهکده جهانی، محصولات متنوعی برای استفاده در اختیار جامعه جهانی قرار گرفته است. در این میان جای مبلمان ایرانی خالی است، فضایی که پیش رو قرار دارد، فرصت های بیشماری را برای آینده نوید می دهد.
توسعه همکاری صنعت و دانشگاه و همچنین تخصصی شدن گرایش های طراحی، تولیدات با کیفیتی را به وجود می آورد تا آثار زیبا و فاخر تمدن و هنر ایران زمین در صنعت مدرن مبلمان و دکوراسیون در اختیار تمامی کشورهای جهان قرار گیرد. محصولات ومصنوعاتی که به خوبی می تواند ارتباط با دنیای پیرامون برقرار نموده و روش های جدیدی را برای زندگی ارائه دهد. تولیداتی که همانند صنایع دستی و هنرهای زیبای اصیل ایرانی، در اختیار استفاده کنندگان جهانی قرار گیرد.
گردش مالی سالانه بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی این صنعت نیز نشانگر اهمیت و جایگاه این صنعت در بین صنایع کشور و آثار زیان بار بی توجهی به آن است. صنعت مبلمان یا تولید مصنوعات چوبی از دهه های گذشته همواره به عنوان یکی از مصادیق صنایع زنجیره ای زود بازده که می تواند منجر به توسعه اقتصادی کشورها شود، ازسوی نهادهای اقتصادی وابسته به سازمان ملل متحد به کشورهای درحال توسعه پیشنهاد شده است. این صنعت ضمن تحقق بخش مهمی ازاستراتژی توسعه صادرات غیر نفتی کشور و کسب درآمدی ارزی قابل توجهی، می تواند دولت را در رفع مهمترین مشکل کنونی جامعه یعنی بیکاری یاری کند.
مطالعات دهه گذشته نشان می دهد صادرات مبل ایران از ۵% به بیش از ۱۵ % رسیده و این روند روز افزون نشان دهنده توسعه و افزایش کیفیت و زیبایی محصولات مبلمان در کشور، است.
بنابر اعلام مرکز آمار ایران در حدود ۲۲۶ واحد تولید صنعتی مبلمان با اشتغال زایی حدود ۱۰ هزار نفر در کشور وجود دارد. همچنین بنابر گزارش های اتحادیه درودگران تهران تعداد ۱۵۷۳ کارگاه تولیدی دارای مجوز در زمینه صنایع چوب در تهران فعالیت می کنند و حدود ۱۱۷ هزار نفر در این کارگاه ها مشغول به فعالیت هستند.
بر اساس تحقیقات به عمل آمده میزان۲۰% مصرف مبلمان مدرن در کشور دراختیار تولیدکنندگان داخلی بوده و۸۰% باقی از طریق واردات قانونی و غیرقانونی تامین می شود. اگرچه در ایران هنوز کیفیت برخی محصولات تولیدی به روز نیست، اما سرمایه گذاری در صنعت چوب ایران چشم انداز روشنی دارد.

واردات ماشین آلات تولید مبلمان

در ایران که کشوری در حال توسعه است، ورود ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت مبلمان (اداری و خانگی) از سال ۱۳۸۰ (۲۰۰۱) آغاز شد. ایران در مبلمان صفحه ای نسبت به مبلمان خانگی بدلیل واردات ماشین آلات صنعتی، پیشرفت بهتری داشته است. همکاری شرکت های ایتالیایی و ایرانی به منظور تولید مشترک مبلمان صفحه ای نشان از جایگاه خوب کشورمان در این صنعت دارد.
در خصوص تجارت ماشین آلات کشور چین نیز از مقاصد تجاری ایران محسوب می شود و امروز پتانسیل خوبی برای همکاری اقتصادی در زمینه واردات ماشین آلات وجود دارد. می توان گفت واردات ماشین آلات و مواد اولیه مربوط به تولید مبلمان خانگی و اداری فرصت خوبی برای همکاری کشور های عضو کافا با ایران است.

قطب های مبلمان ایران

در حال حاضر تهران، پایتخت ایران بدون شک بزرگترین قطب تجارت مبلمان می باشد. علاوه بر تهران در شهر های دیگر نظیر اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، تویسرکان، ملایر و…. کشور نیز صنعت مبلمان دارای رشد قابل توجهی شده است. این حقایق بیانگر اقبال جامعه نسبت به این محصول می باشد و نوید بخش آینده ای روشن برای آن خواهد بود.

طراحی مبلمان ایرانی

طراحی مبلمان در ایران به شیوه ای است که تلفیقی معرق، منبت، گره چینی از هنر ایرانی و مدل ها و سبک های منتخب و برتر جهانی پدید آمده است ( برای مثال المان دکو ترتیب و تلفیقی از مدل باروک و منبت است). بنابراین سبکی که به شکل سنتی در ایران باشد نداریم.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید مبلمان خانگی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک انواع مبلمان خانگی : 3610312375

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید مبلمان خانگی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی انواع مبلمان خانگی : 9403

تولید مبلمان در ایران

صنعت چوب و مبلمان کشورمان در حال حاضر بیش از ۵۰۰ هزار کارگاه کوچک و بزرگ تولیدی را به خود اختصاص داده و مبلمان در ایران عمدتا توسط واحد های صنفی تولید می شود و واحدهای صنعتی به تعداد به مراتب کمتری در این عرصه حضور دارند.
خلاء های موجود در صنعت مبلمان کشور

مواد اولیه:

-وابستگی زیاد به سایر صنایع برای تأمین مواد اولیه
-تأمین مواد اولیه چوبی مطابق با استانداردهای بین المللی
-حق بالای گمرک مواد اولیه مورد نیاز صنعت
-قیمت بالای مواد اولیه در کشور
-وجود مشکلات مرتبط با پرداخت مالی به تأمین کنندگان خارجی
کمبود صنایع تولید مواد اولیه

فناوری:

-وابستگی فنی و تکنولوژیکی به خارج از کشور
-ضعف تحقیق و توسعه در صنعت مبلمان
-عدم استفاده از استانداردهای به روز در تولید محصولات
-محدودیت ارتباط صنعت مبلمان با دانشگاه و مراکز علمی- پژوهشی

ظرفیت های تولید:

رشد ناهمگون و نامتوازن صنعت
-فقدان زیرساخت ها و ظرفیت های لازم در صنعت
-تعداد پایین تولیدکنندگان صنعتی
-ضعف یکپارچگی و عدم ادغام عمودی کارگاه های کوچک برای افزایش توان رقابتی صنعت
ظرفیت پایین تولید کارگاه های تولید مبلمان

بازار فروش :

-ناآگاهی از بازارهای هدف
-حضور قدرتمند رقبای همسایه و جهان
عدم آشنایی بازار جهانی از صنعت مبلمان ایران و ضعف سیستم اطلاع رسانی
صنعت مبلمان ایران در حال حاضر تکنولوژی محور است. برای موفقیت در تولید و احیانا صادرات، باید مجموعه ای از شرایط درون سازمانی و برون سازمانی فراهم گردد که در حال حاضر مهیا نیست. تهدید این است که صنعت مبلمان چوبی ایرانی درحال از دست دادن قابلیت مزیت رقابتی در مقیاس با مبلمان های خارجی است و فرصت، نزدیکی به جنگل های روسیه به عنوان مهم ترین منبع تامین مواد اولیه و احیانا انتقال سایت تولید برخی از صنایع مبلمان داخلی به این جنگل ها مشابه کشور ترکیه و نزدیکی به بازارهای مصرف در حوزه کشورهای عربی است.
اکنون صنعتگران برای تامین مواد اولیه ی تولید با مشکلاتی مواجه هستند به نحوی که مشکلات تامین مواد اولیه ای مانند MDF و چوب خام که فناوری لازم برای تولید آن بالا است، در داخل کشور وجود ندارد. به همین دلیل این بخش از صنعت ایران می تواند در ارتباطی موثر با صنعتگران دیگر کشورها بهبود یافته و این خلاء در کشور برطرف شود.بررسی صنعت مبلمان در دهه‌های گذشته نشان می‌دهد که از اوایل دهه ۷۰ و با تغییر الگوی زندگی و مصرفی در جامعه، تقاضا برای محصولات تولیدی این صنعت افزایش یافت. این شرایط سبب شد تا سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های تولیدی در این صنعت رونق یابد، به طوری که در حال حاضر علاوه بر تهران به عنوان بزرگترین قطب تولید مبلمان در کشور، در شهرهای دیگری نظیر مشهد، تبریز، ارومیه، تویسرکان، ملایر و قم نیز صنعت مبلمان رشد قابل توجهی داشته است. این توسعه بیانگر وجود تقاضای بالای محصولات این صنعت در کشور است.تقویت و توسعه شرکت‌های تولید کننده داخلی و توسعه صادرات و فروش بین‌المللی، افزایش کیفیت طراحی، چگونگی رقابت و زنده ماندن در شرایط سخت و دشوار، بهبود روابط بین‌المللی با کشورهای صاحب سبک، از ضروریاتی که باید تولیدکنندگان و مسئولان در آینده به آن توجه داشته باشند. همچنین برگزاری کارگاه‌های فروش مبلمان، شناسایی نیازهای مشتریان و پاسخگویی به آنها، آشنایی تولیدکنندگان ایرانی با روش‌های موفقیت برندهای معروف دنیا و نحوه استفاده آن‌ها از منابع موجود از مواردی است که در آینده باید مورد توجه تولیدکنندگان قرار گیرد.

وضعیت واحد های فعال تولید مبلمان خانگی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید انواع مبلمان خانگی در کشور به تفکیک استان آمده است .

جدول واحد های فعال تولید مبلمان خانگی

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید انواع مبلمان خانگی در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات صفحه فلایویل

نمودار واردات و صادرات انواع مبلمان خانگی در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید مبلمان خانگی

ظرفیت تولید سالیانه : 1200 دست
نرخ برابری دلار : 26000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 2500 مترمربع
زیربنای کل : 1250 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 25 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 6.1 میلیارد تومان(بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 2.4 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : 38 درصد

درخواست تهيه طرح توجيهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

درخواست خدمات مشاوره سرمايه گذاری

برای تحقق يک ايده به کسب وکار موفق بايد آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجيه اقتصادی، شرايط سرمايه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زيرساخت های فنی و فرآيند های توليد مورد مطالعه قرار گيرد.
در صورت تمايل به دريافت خدمات (مطالعه فرصت سرمايه گذاری، تحقيقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سيستم سازی کسب و کار) می توانيد پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکميل نمايئد و يا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائيد. کارشناسان گروه ايطرح آمادگی دارند پيشنهادهايی شامل شرح خدمات متناسب با نياز کسب و کار شما را تنظيم نموده و با قيمت رقابتی جهت تصميم‌گيری در اختيار تيم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مديران کسب و کارها قرار دهند.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد:

3.7/5 - (4 امتیاز)