طرح احداث واحد کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

طرح احداث واحد تولید کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

خمير ماده خام ليفي است كه براي ساختن كاغذ مصرف مي شود . معمولاً الياف خمير خاستگاه از الياف حيواني معدني يا سنتزي نيز استفاده مي شود . به گياهي دارند اما در موارد ويژه اي خميرهايي كه آنها را براي تبديل به ساير فرآورده ها استفاده مي كنند خميرهاي حل شونده مي گويند

از آنجا كه محصول مورد بررسي به عنوان يك كالاي واسطه اي بوده و بطور مستقيم قابل عرضه به مصرف كنندگان نهائي نمي باشد , لذا مصرف عمده آن در كارخانجات توليد مقوا مي باشد كه در اينجا خمير توليدي حاصل از كاه و كلش ( گندم و جو و برنج و … ) با توجه به خصوصيات ويژه اي كه قبلاً مورد اشاره قرار گرفته مي تواند به عنوان ماده اوليه مورد استفاده كارخانجات توليد مقواي فلوتينگ قرار گيرد.

همچنين با توجه به اينكه ميزان مصرف مقو ا تابعي از ميزان توليد كاه هاي مختلف مي باشد و در نهايت جهت بسته بندي از مقوا استفاده مي شود و با توجه به اينكه توليد در كشو ر هنوز به مرحله خودكفائي نرسيده و با توجه به احتياجات به بسته بندي محصولات توسط مقوا رو به رشد خواهد بود لذا با توجه به رابطه آنها نياز به مواد اوليه براي توليد مقوا نيز افزايش مي يابد.

باور نمی‌کنید اما همین ضایعات را در کشورهای پیشرفته با فرآیندهای خاص تبدیل به «خمیر فلاف پالپ» می‌کنند که ماده اولیه این محصولات است و ضمن مصرف در جوامع‌شان به کشورهای مصرف‌کننده صادر می‌کنند و ایران از این منظر جزو کشورهای وارد‌کننده است، اگرچه تعدادی از شرکت‌های داخلی مشغول تولید در مقیاس پایین هستند اما وجود مواد خام اولیه یادآور این نکته است که می‌توانیم حداقل مواد اولیه مورد نیاز داخل را تولید کنیم و در خوشبینانه‌ترین حالت حتی صادرات داشته باشیم.
طرح احداث واحد کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

مواد اولیه خمیر فلاف پالپ

برای تولید این خمیر از ضایعات کشاورزی نظیر کاه، باگاس (ضایعات نیشکر)، ضایعات پنبه (لینتر پنبه) ضایعات چوب (Hard wood, Soft wood) و درختان برگ‌ سوزنی استفاده می‌شود که البته درختان برگ سوزنی شکل در کشور ناچیز است و بیشتر در کشورهای همسایه مانند تاجیکستان، پاکستان و قزاقستان موجود است.

پیشینه تولید خمیر کاغذ از ضایعات

تا پیش از جنگ جهانی دوم تولید کاغذ غالبا با قطع درختان و استفاده از چوب انجام می‌شد اما پس از آن و رشد صنعت کاغذ‌سازی و معطوف شدن تحقیقات به سمت استفاده از مواد غیر‌چوبی برای جلوگیری از تخریب و انهدام جنگل‌ها، این صنعت نیز رشد یافته و استفاده از ضایعات کشاورزی توجه صنایع کاغذ‌سازی را به خود جلب کرده است.

الیاف گیاهی غیر‌چوبی به کار رفته در تولید خمیر کاغذ، به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

۱- ضایعات صنعتی کشاورزی و پسمانده‌های کشاورزی مانند کاه گندم، برنج و. . .
۲- گیاهان خودرو شامل بامبو، نی و. . .
۳- محصول الیاف گیاهی شامل الیاف برگی مانند کنف و…

فرآیند تولید کاغذ با ضایعات

فرآیند تولید خمیر کاغذ از الیاف غیر‌چوبی مشابه تولید این خمیر از چوب است که برمبنای نوع روش‌ها به فرآیندهای  شیمیایی و شیمیایی- مکانیکی دسته‌بندی می‌شود. انتخاب این فرآیند برای تولید خمیر کاغذ به شرایط اقلیمی و عوامل فنی- اقتصادی بستگی دارد که این شرایط با جغرافیای منطقه موردنظر تغییر می‌کند. نوع مواد شیمیایی به کار رفته و میزان انرژی صرف شده برای فرآورش خمیر کاغذ مبنای اقتصادی فرآیند را تشکیل می‌دهد.
مراحل مختلف تولید خمیر کاغذ در کارخانه‌های احداث شده عبارت است از: خرد کردن، آماده‌سازی، پخت، آسیاب انبار کردن خمیر، آبگیری، شکل‌دهی و خشک کردن.
طرح احداث واحد کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

اهمیت کاغذ

ایران کشوری رو به توسعه محسوب می‌شود و توسعه صنعت از ارکان اساسی آن است. با توجه به اهمیت مسائل آموزشی و فرهنگی، دولت در سال‌های اخیر توزیع کاغذ را به عهده گرفته و پس از اعمال سوبسید به تعرفه کاغذ، آن را بین مصرف‌کنندگان توزیع می‌کند. از این رو اهمیت «خمیر کاغذ» به‌عنوان یک کالای واسطه‌ای در تهیه کاغذ و مقوا معلوم می‌شود، به همین دلیل اگرچه خمیر کاغذ جزو کالاهای استراتژیک نیست اما کالایی پرمصرف است.

تولیدخمیر کاغذ با ضایعات در دیگر کشورها

در بسیاری از کشور‌ها استفاده از کاه برای تولید خمیر کاغذ پیشرفت چشمگیری داشته است. در کشور‌های دانمارک، یونان، هلند، مجارستان، ایتالیا، رومانی، اسپانیا و یوگسلاوی که منابع تأمین چوب‌شان محدود است و بیشتر به واردات اتکا دارد، این صنعت رواج بسیاری یافته است.به گزارش دریک، همچنین برخی کشور‌های دیگر مانند: آرژانتین، چین، مصر، هند، اندونزی، مکزیک، پاکستان، سریلانکا و ترکیه به دلیل محدودیت منابع چوبی به استفاده از بقایای محصولات کشاورزی به‌ویژه کاه روی آورده و نتایج مثبتی گرفته‌اند.

مشخصات خط تولید مقوا و قیمت

خط کامل تولید کاغذ با طول تقریبی ۲۷ متر عرض مفید، کاغذ تولیدی ۱۳۰ سانتیمتر طول غلطک‌ها، ۱۵۰ سانتیمتر همراه مخازن آسیاب (دو عدد پالپر) و دیفلیکر و شنگیر (لودن سیتی و هایدن سیتی)، ویبراتور (جدا‌کننده اشغال)، موتورهای توری یا وایر، پرس، خشک‌کن و رول جمع‌کن رول به رول، دارای اینورتر گایدها و سیستم اپراتوری پنوماتیک خشک‌کن مشعل گازی، کمپرسور باد ۵۰۰ لیتر، تابلوهای کنترل و پمپ‌های لازم، همچنین توری یا وایر مخصوص کاغذ و خشک‌کن، حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه دارد. برق مورد نیاز حدود ۱۰۰ آمپر، این خط برای تولید رول کاغذ است و مقدار کاغذ تولیدی روزانه حدود ۷ تن خواهد بود.»

در بازار هم نوع خارجی این دستگاه‌ها موجود است و هم ساخت داخل، به‌عنوان مثال یک خط تولید چینی با عمر ۲۵ سال و تمام چدن –و البته کم کارکرد- را هم‌اکنون می‌توان با قیمت حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون راه‌اندازی کرد که می‌توان در روز حدود ۲۰ تن تولید کرد.‌»‌ «نوع ایرانی همین دستگاه‌ها را البته با تولید روزانه ۱۰ تا ۱۵ تن نیز می‌توان در حدود ۲۵۰ میلیون تومان خریداری و راه‌اندازی کرد.‌»‌

طرح احداث واحد کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

وضعیت سرمایه گذاری در صنعت بازیافت کاغذ

در حال حاضر حدود 120 شرکت مختلف در زمینه بازیافت کاغذ در کشور فعالیت می‌کنند که بیشتر این شرکت‌ها به تولید انواع مقوا و کاغذ‌هایی که در صنعت بسته‌بندی به کار می‌روند اشتغال دارند که در این فرآیند حدود 750 تا 800 هزار تن کاغذ بازیافتی در کشور تولید می‌شود. علاوه براین دو کارخانه چوب و کاغذ مازندران و کاغذ پارس نیز به تولید کاغذ در کشور اشتغال دارند که در مجموع 120 هزار تن دیگر بر این رقم می‌افزاید که این دو شرکت هم در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری خوبی در کاغذ‌های بازیافتی انجام داده‌اند.
در حال حاضر بیشتر حجم کاغذ‌های وارداتی کاغذ‌های روزنامه و کاغذ‌های تحریر است که سطح تولید این نوع کاغذ‌ها در کشور کمتر از تقاضای بازار است. این در حالی است که به گفته شبیری، دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان کاغذ و مقوای کشور امکان تولید این نوع کاغذ‌ها در صنعت بازیافت و از کاغذ‌های بازیافتی در کشور وجود دارد اما به دلیل حجم سرمایه‌گذاری بالایی که نیاز دارد و حمایت‌هایی که از سوی دولت صورت نمی‌گیرد در حال حاضر سرمایه‌گذاری خاصی در این حوزه صورت نگرفته است. در شرایطی که امروزه در استاندارد‌های جهانی تولید زیر یک میلیون تن درسال اقتصادی نیست کل تولیدات کاغذ ما در کشور هنوز به این رقم نرسیده است. درخصوص میزان سرمایه‌گذاری این موضوع تا حد زیادی بستگی به نوع، کیفیت و مقیاس تولید دارد؛ بنابراین میزان سرمایه‌گذاری شما تا حد زیادی به نوع کاغذ تولیدی، مقیاس تولید و نوع ماشین‌آلات تجهیزاتی که در فرآیند تولید به کار می‌گیرید، بستگی دارد. از این رو می‌توانید باسرمایه‌گذاری یک میلیاردی تا 100 میلیاردی وارد این صنعت شوید. اما به اعتقاد کارشناسان این حوزه کارخانه‌های زیر 120 هزار تن تولید با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور صرفه اقتصادی ندارد.

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی. 🙂

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی در حوزه صنایع بازیافت دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه مینمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

لیست تجهیزات خط تولید کاغذ از ضایعات کشاورزی

Cylinder type wheat straw cutter
Ф3000*3000 mm Cooking pool
Vertical mixer with BLD cycloid reducer
220kg Holland pulp beating machine
0.9m2 High frequency vibrating screen
Ф380mm double disc pulp refiner
Low concentration sand remover group
Ф500mm Impeller
inch Pulp pump
inch Water pump
Electrical operation cabinet
Stainless steel cylinder mold
Couch roll
Cylinder mold vat
Return roll
Press part
Natural marble roll
Rubber roll
Dryer part
Alloy dyer cylinder
JZQ speed reducer
Touch roll& Reverse press roll
Scraper
Exhaust hood of dryer cylinder
Φ500 Axial-flow ventilator
Winding part
Winding machine
Rewinding part
1092mm rewinding machine
type roots vacuum pump
Vacuum suction box
Pneumatic device part
Pressure air tank
Pneumatic pressure device
Felt washing part
High pressure water pump
Movable water spray pipe
Frequency conversion controlling cabinet

نکته پایانی
اگرچه کاغذ، محصولی وارداتی است اما هم‌اکنون تولید این کالا در چند شرکت ایرانی ادامه دارد و به قرار اطلاع چند کارخانه دیگر کج‌دار و مریز به این کار ادامه می‌دهند. همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد کاغذ محصولی استراتژیک نیست اما به دلیل قرار داشتن کشورمان در بین جوامع در حال توسعه و نقش فرهنگ در توسعه این‌گونه جوامع و نیاز توسعه فرهنگی به کتاب و نشریات توجه بیشتر به تولید کاغذ می‌تواند ضمن بی‌نیاز کردن (یا کم نیاز کردن) کشور از واردات به رشد اقتصادی نیز بینجامد. تولید کاغذ البته نیاز به سرمایه‌ دارد اما در روزگاری که اغلب سرمایه‌ها به سوی ساخت‌و‌ساز سرازیر می‌شود بد نیست حالا که روزهای رکود مسکن را شاهدیم، بخشی از این سرمایه‌ها به سوی تولید هدایت شوند که یکی هم می‌تواند «تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی» باشد.

خلاصه بررسي فنی، مالی و بازار طرح احداث واحد تولید کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

ظرفیت تولید: 30000 تن
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 18000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 3400 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 32 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 14 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 41 درصد

راهنمای صنایع تولید کاغذ و خمیر کاغذ

(دیدگاه کاربر 1)

10.000 تومان

در این مجموعه آموزشی شما با کمترین هزینه به 104 صفحه کاتالوگ خط تولید کاغذ و خمیر کاغذ، اطلاعات کلیه واحدهای تولیدکننده حال حاضر در صنعت تولید کاغذ و خمیر کاغذ، یک نمونه طرح توجیهی کامل تولید کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی و نهایتا 50 دقیقه فیلم از فرآیند تولید کاغذ و خمیر کاغذ و تجهیزات مورد نیاز دستیابی پیدا میکنید.

حجم این فایل در قالب مجموعه مولتی مدیا آموزشی 620 مگابایت میباشد که لینکهای دانلود آن را بلافاصله پس از واریز آنلاین هزینه دریافت خواهید کرد.

توضیحات

راهنمای صنایع تولید کاغذ و خمیر کاغذ

در این مجموعه آموزشی شما با کمترین هزینه به 104 صفحه کاتالوگ خط تولید کاغذ و خمیر کاغذ، اطلاعات کلیه واحدهای تولیدکننده حال حاضر در صنعت تولید کاغذ و خمیر کاغذ در ایران، یک نمونه طرح توجیهی کامل تولید کاغذ و خمیر کاغذ و نهایتا 50 دقیقه فیلم از فرآیند تولید و تجهیزات مورد نیاز دستیابی پیدا میکنید.

 

1 دیدگاه برای راهنمای صنایع تولید کاغذ و خمیر کاغذ

 1. سعید

  با سلام؛ آخرین بروز رسانی راهنما چه تاریخی میباشد؟

  • تحریریه

   سلام
   فایل فعلی مربوط به سال 1395 میباشد

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *